Dokument ostrowczanina o polskich korzeniach Hollywood

W niedzielę 60. Krakowski Festiwal Filmowy otworzył dokument ?Pollywood? w reżyserii pochodzącego z Ostrowca Świętokrzyskiego Pawła Ferdka.
Ten film to osobista podróż do Ameryki, którą reżyser odbył śladami wschodnioeuropejskich założycieli Hollywood ? Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. To także uniwersalna i ekscytująca historia o marzeniach, odwadze i desperacji, ukazana na tle historii Fabryki Snów oraz współczesnego Hollywood. Film też już w tym miesiącu trafi do HBO i serwisu HBO GO.
?Pollywood? to uniwersalna opowieść o wielkich marzeniach, a także o odwadze i determinacji, aby je zrealizować. Pochodzący z małej wioski biedny żydowski szewc Bienjamin Wrona w 1886 roku wraz z rodziną emigruje do Ameryki. Nazwisko z Wrona zmienia na Warner, a jego synowie za kilkanaście lat założą słynną wytwórnię filmową Warner Bros. Z kolei Szmul Gelbfisz w 1885 roku przemierza pieszo blisko półtora tysiąca kilometrów do portu Calais we Francji. Dwadzieścia siedem lat później już jako Samuel Goldwyn kręci w Nowym Yorku swój pierwszy film ?Mąż Indianki?, który jednocześnie jest pierwszym filmem fabularnym w historii kina, nakręconym w Hollywood.
– To prawda, co mówią – wszyscy hollywoodzcy mogule pochodzą z obszaru w promieniu 500 kilometrów wokół Warszawy. Czemu? Oto jest pytanie! – mówi w filmie Gregory Orr, wnuk Jacka Warnera. Reżyser Paweł Ferdek próbuje odkryć tajemnicę sukcesu polskich emigrantów i poznać najgłębsze sekrety Hollywood. Dociera do wybitnych współczesnych producentów ? także emigrantów, którzy ujawniają, jak sami osiągnęli sukces w Fabryce Snów. Chce zrozumieć metody pionierów kina i jednocześnie dowiedzieć się, czy istnieje uniwersalny przepis na sukces. Nie chce opowiedzieć jedynie ich historii, ale też doświadczyć jej na własnej skórze. Czy ma szansę, skoro nie zna nikogo w Hollywood? I czy jego marzenie o Hollywood również się spełni? Reżyserem filmu ?Pollywood? jest Paweł Ferdek. Obowiązki producentów pełnią Małgorzata Kozioł z East Beast, a z ramienia HBO Europe Izabela Łopuch oraz Hanka Kastelicová. Dokument jest koprodukcją East Beast, HBO Europe, EBH oraz Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego. Projekt powstał ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Media Kreatywna Europa. Telewizyjna premiera fi lmu ?Pollywood? odbędzie się w HBO i HBO GO 14 czerwca. W serwisie film będzie dostępny od rana, premiera na antenie HBO odbędzie się natomiast o godz. 22:10.
Paweł Ferdek, który pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego, to reżyser i scenarzysta filmowy, scriptdoctor, podróżnik. Absolwent programu EKRAN w Szkole Wajdy, Szkoły Filmowej Wernera Herzoga w Los Angeles oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim. Autor scenariusza filmu ?Ki? (prezentowanego m.in. na Festiwalu Filmowym w Wenecji, nagrodzonego na festiwalu Off Plus Camera). Reżyser m.in. ?Szklanej pułapki? (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej, nagroda za najlepszy fi lm europejski na festiwalu w Tampere), ?Przywódców? (premiera na IDFA), ?Beautiful Misunderstanding? (emisja w TV ARTE), ?Odysei Złomowej?. Obecnie kończy prace nad swoim pełnometrażowym debiutem fabularnym pt. ?Agung?.
Paweł Ferdek w 2012 roku w ramach Artystycznego Klubu Filmowego kina ?Etiuda? spotkał się z ostrowieckimi kinomanami, gdzie opowiadał o swej pracy nad filmem ?Ki?.
fot. Małgorzata Kozioł

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *