Jak sprawdzić czyj to numer telefonu?

Cyfryzacja społeczeństwa weszła w szczytową fazę, z której prawdopodobnie już nigdy nie spadnie. Telefon stał się nieodłączną częścią życia praktycznie każdego człowieka. Bez telefonu ciężko jest załatwić choćby najprostszą sprawę związaną z komunikacją z drugim człowiekiem. Bez kłopotu można skontaktować się z odpowiednią osobą w kilka sekund. Niestety zwracają na to uwagę wszelkiego rodzaju ankieterzy, telemarketerzy, windykatorzy czy nawet prześladowcy. Potrafią nieustannie dzwonić na interesujący ich numer telefonu.

Jeżeli próby kontaktu się nie udają, często dzwonią do skutku. Nawet próby odebrania telefonu i powiadomienia dzwoniącego o zaprzestaniu wykonywania połączeń nie zawsze pomagają. Prośby o usunięcie z bazy danych numeru telefonu także nie daje gwarancji, że kolejne instytucje nie będą wykonywać natrętnych połączeń.

Jak sprawdzić, czyj to numer telefonu?

W czasach książek telefonicznych sprawa wyglądała stosunkowo prosto. Wystarczyło spojrzeć na listę numerów z przypisanym do nich imieniem i nazwiskiem. Drugą alternatywą było zadzwonienie na numer 913. Można było w ten sposób także uzyskać informację na temat osoby, która wykonywała połączenia z danego numeru. Wejście ustawy o ochronie danych osobowych skomplikowała sprawę. Trzeba sięgnąć po inne alternatywy. 

Gdy w spisie połączeń widnieje wiele nieodebranych telefonów, warto zajrzeć na nowe wiadomości SMS. Jest cień szansy, że dzwoniąca osoba zostawiła po sobie wiadomość, w której wyjaśnia wielokrotne próby kontaktu. Może się okazać, że dzwoniący pochodził z naszej rodziny, grona znajomych czy współpracowników. Niestety takie sytuacje są rzadkie z racji tego, że większość osób ma zapisane ważne kontakty.

Warto skorzystać z siły internetu. Istnieje wiele portali, które umożliwiają sprawdzenie czyj to numer. Najczęściej działają na zasadzie możliwości dodania komentarza oraz oceny od internautów, którzy uzyskali kontakt z osobą wielokrotnie dzwoniącą i mogą podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi. Należy zwrócić uwagę na wielokrotnie powtarzające się, ostrzegawcze komentarze dotyczące interesującego numeru. Można w ten sposób uzyskać niemal sto procent pewności, że dzwoniący jest natrętem. Często takie portale mają licznik wyszukiwań, co także daje obraz tego, jak wiele osób padło ofiarą natrętnego połączenia. Niestety nie zawsze dany numer można znaleźć na wspomnianych portalach.

Najłatwiejszą opcją jest skorzystanie z dużego wyboru aplikacji, która umożliwiają prześwietlenie wielu milionów numerów telefonów. Działają one na zasadzie rejestracji, w której udziela się zgody na dołączenie swojego numeru telefonu do bazy danych. W ten sposób stale się ona powiększa. Dodatkowo mają wbudowane automatyczne blokowanie połączeń z dużą liczbą negatywnych ocen. 

Co zrobić po zweryfikowaniu natręta? 

Informacja o tym, kto wykonuje natrętne połączenia, pozwala z czystym sumieniem zablokować dany numer. Większość telefonów do swojego systemu mają dołączoną opcję blokady połączenia i tworzenia czarnej listy. W ten sposób systematycznie można blokować niechciane próby kontaktu telefonicznego z racji tego, że firmy z agresywną próbą kontaktu z potencjalnym czy obecnym klientem, mają zarejestrowanych wiele numerów telefonów. Dużo trudniej mają obecnie prześladowcy, którzy wykorzystywali fakt, że można było korzystać z karty sim bez rejestracji i mogli w ten sposób wielokrotnie dzwonić do osoby prześladowanej mimo blokady. Teraz nie mają takiej możliwości, choć prześladowcy prawdopodobnie użyją innych, bardziej agresywnych metod kontaktu. W takim przypadku niezwłocznie należy zgłosić sprawę na policję. 

Duża liczba nieodebranych połączeń z jednego numeru bez wiadomości SMS powinna zapalić lampkę ostrzegawczą u właściciela telefonu. Warto sprawdzić numer dzwoniącego na specjalnych stronach czy aplikacjach i zdecydować, czy należy zablokować nękającego właściciela numeru. 

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “Jak sprawdzić czyj to numer telefonu?

 • 16 sierpnia 2020 at 20:53
  Permalink

  oszust sprzedajacy auta

  Reply
 • 27 listopada 2021 at 13:14
  Permalink

  oszust podszywający się pod kupującego

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *