Najazd Rzymian i Barbarzyńców na Krzemionki

11 lipca nastąpi wyjątkowe wydarzenie w historii Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. Przed południem na teren obok  tzw. „osady neolitycznej” przybędą przedstawiciele „Legio XIIII Gemina Martia Victrix”, czyli „14. Legionu Bliźniaczego Zwycięskiego”. W rzeczywistości są to członkowie lubelskiego stowarzyszenia „Pro Antica” zajmujący się od roku 2001 odtwarzaniem stroju, uzbrojenia i warunków życia codziennego legionistów rzymskich.

Przybędą w sile jednego contubernium, czyli podstawowej jednostki gromadzącej 8 żołnierzy zamieszkujących zazwyczaj jeden namiot lub barak, zależnie od rodzaju obozu, w którym stacjonują. Mimo, że nie pojawią się w dużej liczbie, warto będzie poświęcić popołudnie, aby spotkać się z tą wyjątkową grupą rekonstrukcyjną na terenie naszego Rezerwatu.

Pretekstem do ich przybycia do Krzemionek jest odwołanie większości imprez o tematyce antycznej w związku z pandemią. Dlatego korzystając z życzliwości naszego ostrowieckiego muzeum postanowili spotkać się w „odtwórczej” atmosferze z innymi pasjonatami starożytności, zwłaszcza z tymi, z którymi już od wielu lat współtworzą projekt „Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery”, koordynowany przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego. Wiemy już, że wyzwanie przyjęli „barbarzyńcy” – m.in.  „Manufaktura Zielonych” ze Staszowa. Będzie też obecna Fundacja „Terra Operta” z Warszawy w osobie prezesa i jego małżonki.

Ponownie odwiedzi Krzemionki Aleksandra Pniewska, która w ubiegłym tygodniu prowadziła warsztaty zielarskie w rezerwacie. Spotkanie w zamyśle ma na celu głównie integrację pewnej części środowiska związanego z rekonstrukcją antyku, jednak jego uczestnicy wyrazili wolę, aby było ono też otwarte dla publiczności. Dlatego od godziny 13.00 do 18.00 muzeum zaprasza wszystkich, którzy pragnęliby dowiedzieć się czegoś o życiu codziennym na naszych ziemiach 2000 lat temu, choćby tego czy legioniści rzymscy mogli faktycznie kiedyś odwiedzić Krzemionki i czy na terenie neolitycznych kopalń znaleziono ślady pobytu ludzi z pierwszych wieków naszej ery.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *