Narodowy Fundusz Zdrowia o dodatkowych pieniądzach dla świętokrzyskich szpitali

Od 1 lipca szpitale znajdujące się w sieci (PSZ- system podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej) otrzymają dodatkowe środki finansowe. W skali kraju są to 302 miliony złotych. Z tej puli do placówek województwa świętokrzyskiego trafi ponad 10 milionów złotych.

Na potrzebę wzrostu wyceny świadczeń w leczeniu szpitalnym wskazywali dyrektorzy placówek medycznych. Na ich oczekiwania odpowiedziało zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki decyzjom obu instytucji o 3% zwiększy się wycena świadczeń w ramach leczenia szpitalnego PSZ. Prezes Funduszu podpisał dwa zarządzenia, które gwarantują wzrost wyceny świadczeń objętych ryczałtem, m.in. w internie, kardiologii i ortopedii już od 1 lipca 2020 r.

? To kolejny, po pakiecie stabilności finansowej dla sektora ochrony zdrowia w czasie COVID-19, element wsparcia finansowego szpitali. Teraz zwiększamy środki na świadczenia objęte ryczałtem w tzw. szpitalach sieciowych ? podkreśla Adam Niedzielski, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z pierwszych symulacji wynika, że w świętokrzyskim największe środki trafią do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze. Obecnie trwa obliczanie nowego ryczałtu dla poszczególnych placówek i dopiero po zakończeniu tego procesu znane będą konkretne kwoty, które trafią do wszystkich  szpitali  PSZ.  

Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego OW NFZ podkreśla, ze to już kolejna transza środków finansowych, które w tym roku trafiły do świętokrzyskich szpitali.

– Od początku roku finansowanie placówek medycznych będących w sieci szpitali w województwie świętokrzyskim zwiększyło się (nie licząc lipcowych środków) o prawie 70 milionów złotych: wartość kontraktu szpitali PSZ na dzień 1 stycznia 2020 roku wynosiła 1 miliard 491 milionów 744 tysiące złotych, obecnie jest to 1 miliard 561 milionów 52 tysiące złotych. Jest to wzrost o 4,65%. Dodatkowe środki były przeznaczane między innymi na wzrost ryczałtu w marcu 2020 roku (36,2 mln zł.), finansowanie wydzielonych z ryczałtu świadczeń ambulatoryjnych w zakresach: endokrynologia, kardiologia, neurologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, endokrynologia dla dzieci, kardiologia dziecięca, neurologia dziecięca, ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci (17,1 mln. zł.) – wyjaśnia M.Kiebzak.

Ponadto z  tytułu świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem i zwalczaniem epidemii COVID-19 Świętokrzyski OW NFZ już przekazał placówkom 26,7 mln. złotych. W 2020 roku do świętokrzyskich podmiotów medycznych trafiło też 163,5 miliona złotych przekazanych przez NFZ na  wzrost wynagrodzeń dla lekarzy, pielęgniarek, położnych i ratowników.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *