Kredyt gotówkowy – fakty i mity

Kredyty gotówkowe to najchętniej wybierane produkty kredytowe na naszym rynku. Ale nie w każdym przypadku wybór dokonywany jest świadomie. Aby to zmienić, warto przyjrzeć się bliżej kredytom gotówkowym i zastanowić, które teorie na ich temat są prawdziwe, a które fałszywe.

  1. Kredyt gotówkowy – co powinieneś wiedzieć?
  2. Co się stanie, jeśli nie będziesz mógł spłacać kredytu?

Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła kredyt gotówkowy, znajdziesz wiele reklam, ale i sporo interesujących rankingów kredytów gotówkowych. Warto je przejrzeć, by porównać oferty i zrozumieć, że – mimo reklam, sugerujących, że każda z ofert jest najlepsza – należy znaleźć taką, która będzie optymalna przy naszej sytuacji życiowej i finansowej.

1. Kredyt gotówkowy – co powinieneś wiedzieć?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego właśnie kredyty gotówkowe są tak popularne? Niewątpliwie ich największą zaletą jest ich ogromna elastyczność, która sprawia, że pożyczone środki możemy przeznaczyć właściwie na dowolny cel. Dzięki kredytowi gotówkowemu pokrywamy wydatki, których nie moglibyśmy pokryć innym finansowaniem. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kredyty gotówkowe wiążą się z minimum formalności. Co więcej, współcześnie te formalności w dużej mierze można zrealizować przez internet, bez wychodzenia z domu.

Nie jest natomiast prawdą, że kredyt gotówkowy jest drogi. To zdanie często się powtarza, szczególnie w zestawieniu z kredytem hipotecznym, który faktycznie ma niższe oprocentowanie. Jednak kredyt gotówkowy przewyższa kredyt hipoteczny w jednej, fundamentalnej kwestii – zabezpieczeń. Gdy dojdzie do patowej sytuacji, w kredycie mieszkaniowym możemy nawet utracić naszą nieruchomość!

Warto także rozprawić się z fałszywą opinią, że szukając odpowiedniego kredytu, powinniśmy skupić się jedynie na wysokości oprocentowania. Jest ono oczywiście ważne, natomiast kredytobiorca może ponosić również inne opłaty, np. prowizje. Bardzo często oferta pozornie wydaje nam się niezwykle atrakcyjna, ponieważ te dodatkowe opłaty początkowo nie są wliczone i nie mówi się o nich w reklamie. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na RRSO – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Im niższe RRSO, tym korzystniejsza oferta kredytu.

Pokutuje także przekonanie, że kredyt gotówkowy to opcja jedynie dla tych, którzy potrzebują niewielkiego zastrzyku gotówki. Nie jest to prawdą. Statystyki pokazują, że znaczny procent kredytobiorców korzysta z kredytu gotówkowego po to, żeby kupić np. nieruchomość.

2. Co się stanie, jeśli nie będziesz mógł spłacać kredytu?

Każdy, kto staje przed dylematem: brać kredyt, czy nie brać, na pewno zadaje sobie jedno pytanie: a co się stanie, jeśli nie będziesz mógł spłacać kredytu?

Nie możemy przewidzieć przyszłości. Bywa, że płata nam ona bardzo nieprzyjemne niespodzianki. Doskonale pokazuje to chociażby pandemia koronawirusa, która w ciągu kilku miesięcy totalnie odmieniła rynek pracy i sprawiła, że wielu straciło grunt pod nogami. Niektórzy nagle stracili pracę i płynność finansową. Co w takiej sytuacji?

Nie chowaj głowy w piasek i nie udawaj, że problemu nie ma. To na pewno nie pomoże go rozwiązać i sprawi, że kłopoty finansowe będą się pogłębiać. Ale również nie popadaj w panikę. Zastanów się nad jak najkorzystniejszym rozwiązaniem problemu.

Bardzo często zwlekamy z pójściem do banku i przyznaniem się, że mamy problem ze spłatą należności. Niesłusznie. Jeśli szybko zareagujemy, istnieje duża szansa, że kredytodawca pójdzie nam na rękę i pomoże nam ustalić dogodne dla nas warunki spłaty.

Pamiętaj, że strach nigdy nie jest dobrym doradcą.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *