Ostrowczanie upamiętnią Powstanie Warszawskie. Po raz szósty żywy znak Polski Walczącej na Rynku i zbiórka krwi

-Już po raz szósty, w dniu 1 sierpnia, na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim zostanie utworzony w „Godzinę W” Żywy Znak Polski Walczącej – informuje nas Katarzyna Ślusarz ze Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci. -Weźmiemy również ponownie udział w zbiórce krwi „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”.

W dniu 1 sierpnia zbiórka krwi prowadzona będzie w godz. 10 -14 w Domu Parafialnym Michael w Ostrowcu Świętokrzyskim. O godz. 16 rozpocznie się tworzenie znaku Polski Walczącej na płycie Rynku. O godz. 17, w „Godzinę W” Ostrowieccy Patrioci zapowiadają odpalenie rac, minutę ciszy oddającą cześć walczącej Warszawie i wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.
Od sześciu lat spowity w biało-czerwone barwy Rynek stanowi dla najmłodszych żywą lekcję historii. Ostrowczanie, pojawiając się w sercu miasta całymi rodzinami, pokazują, że pamiętają i chcą pamiętać o bohaterach Powstania Warszawskiego. Takie inicjatywy, jak ta Ostrowieckich Patriotów, łączą pokolenia, bez względu na wykonywane na co dzień profesje. Na płycie Rynku Żywy Znak Polski Walczącej ustawiają tak dziadkowie, jak i wnukowie. Nigdy nie zabrakło zuchów i harcerzy, a także sportowców i kibiców KSZO.

W ubiegłym roku akcji towarzyszyła największa frekwencja, na dodatek przekrój wiekowy jej uczestników był imponujący. Pamięć o walczącej Warszawie utrzymywana jest przez trzy pokolenia ostrowczan i wielce budujące jest to, że akcja spotyka się z takim odzewem mieszkańców naszego miasta, chcących minutą ciszy uczcić walczącą w 1944 r. Warszawę. Właśnie 76 lat temu tacy wspaniali ludzie w stolicy dokonali zrywu niepodległościowego, by przywrócić całej Polsce wolność. Bezapelacyjnie, pamięć o 63 dniach Powstania Warszawskiego jest naszym obowiązkiem. Obecne pokolenie trzydziestolatków jest ostatnim, które może jeszcze rozmawiać z uczestnikami powstania, partyzantami, uczestnikami wojny nie szczędzącymi życia dla Ojczyzny po to, byśmy mogli dziś normalnie żyć i pracować.
Niezwykła jest również prowadzona w ramach akcji zbiórka krwi. Szpitalne banki krwi w całym województwie narzekają na jej brak.
Co roku Ostrowieccy Patrioci zachęcają również do udziału w akcji BohaterON – włącz historię!. To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej, mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Każdy z nas może w jej ramach wysłać udostępnianą za darmo chociażby na stacji benzynowej pocztówkę, napisać list bądź wykonać laurkę do wybranego Powstańca Warszawskiego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *