Sprawdzian na poligonie (zdjęcia)

Strzelanie, ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut to niektóre z elementów ?pętli taktycznej?. Sprawdzian kończący szkolenie podstawowe odbył się na poligonie w Nowej Dębie w ostatni czwartek.

Szkolenie podstawowe, tak zwana ?szesnastka? rozpoczyna służbę w WOT. Ponad 60 ochotników 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 11 lipca przebywa na poligonie przez 16 dni i tam przechodzi swoje pierwsze wojskowe szkolenie, które ma ich przygotować do Przysięgi Wojskowej. W trakcie ?szesnastki? nowo powołani żołnierze uczą się bezpiecznego posługiwania, strzelania oraz obsługi karabinka MSBS Grot, pierwszej pomocy, zielonej taktyki, topografii, musztry oraz współdziałania w jednym ?organizmie? jakim jest sekcja lekkiej piechoty. Szkolenie jest realizowane przez doświadczonych instruktorów 10 ŚBOT. Ich zdobyte umiejętności są weryfikowane końcowym sprawdzianem jakim jest ?pętla taktyczna?.

Egzamin jest w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzaniu, przemieszczając się z punku na punkt  i na których czekają przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdują na mapie, poruszają się marszem ubezpieczonym, skrycie bo nie wiedzą gdzie i kiedy mogą najść na zasadzkę. Zadania którym muszą sprostać to między innym: przetransportować rannego na polu walki, dostarczyć skrzyknę amunicji czołgając się, zorientować się w terenie przy pomocy mapy, busoli, wykorzystać szyki patrolowe  oraz znaki dowodzenia do skrytego przemieszczenia się, prawidłowo oraz w określonym czasie założyć maskę przeciw gazową. Ważnym elementem pętli jest umiejętność zerwania kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki. Finałem egzaminu jest strzelania z karabinku MSBS Grot do celów ukazujących się. Pętla trwa przez całą dobę i jest realizowana na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba.

Finałem szkolenia podstawowego jest przysięga, która odbędzie się dziś, 26 lipca o godz. 12 w Kielcach na terenie ?Bukówki?. W czasie uroczystości Terytorialsi wypowiedzą słowa roty przysięgi ?Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam??

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. ?Nurt? jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.  

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *