Uroczyście w szewieńskiej parafii

Świątynia pw. św. Mikołaja była miejscem szczególnych wydarzeń związanych z pożegnaniem dotychczasowego proboszcza ks. kanonika Jana Butryna oraz powitaniem nowego proboszcza, ks. dr Tomasza Cubera.
W nabożeństwach dziękczynnych uczestniczyli: poseł, Andrzej Kryj, wójt Jerzy Murzyn z małżonką, radny Bogusław Jurys z małżonką, dyrektor szkoły w Szewnie, Małgorzata Turczyńska, Jerzy Kozłowski, a także ks. dziekan dekanatu, Zdzisław Bielecki oraz licznie przybyli parafianie ? ministranci, dzieci Niepublicznego Przedszkola w Szewnie, Koła Żywego Różańca, Wspólnoty: Rodzin bł. Edmunda Bojanowskiego, Ruchu dla Lepszego Świata, Domowego Kościoła oraz Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie.
Ks. kan. Jan Butryn otrzymał święcenie kapłańskie 46 lat temu w Stalowej Woli. Do szewieńskiej parafii przybył 17 lat temu, gdzie objął trzecie probostwo w swojej posłudze, po Woli Rzycyckiej i Sandomierzu. Szybko zdobył serca parafian, z którymi zbudował silną więź. Parafianie cenią ks. Jana za światły umysł i silny charakter, co przekłada się na tworzenie dzieł rozsławiających szewieński kościół. A warto dodać, że świątynia za dwa lata będzie obchodziła 700-lecie istnienia. Pierwsze wzmianki o kościele sięgają XV w. pióra Jana Długosza. Jak mówią parafianie, wszystko w nim jest bezcenne i trwałe ? wiara i miłość. Ks. Jan przez lata pracy podejmował szereg działań związanych z renowacją obiektu. Pozostawił piękne dzieło – Dom Oazowo -Pielgrzymkowy, który będzie służył wspólnotom. Parafinie podczas uroczystości dziękowali księdzu za podjęty trud i skuteczne wysiłki budowniczego, który idąc wytrwale obraną ścieżką, pchał z uporem przysłowiowy syzyfowy kamień, co paradoksalnie było źródłem szczęścia. Ks. Jan pozostanie nadal w parafii i będzie służył radą i wsparciem swojego następcy.
Zaszczyt powitania nowego proboszcza ks. dr Tomasza Cubera przypadł Krystynie Jurys, która skierowała wiele ciepłych słów i jak mówiła, ksiądz wpisuje się w grono wybitnych postaci -duszpasterzy parafii w Szewnie, którzy w ciągu prawie siedmiuset lat istnienia zapisali się złotymi zgłoskami nie tylko w dziejach parafii, ale całej diecezji. Ks. Tomasz urodził się w 1978 r. w Stalowej Woli. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Był jednocześnie studentem Wydziału Teologicznego KUL. Święcenia kapłańskie uzyskał w 2003 r. i został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii w Chobrzanach. W 2006 r. rozpoczął studia specjalistyczne z teologii praktycznej w Instytucie Teologii Pastoralnej i Katechetyki KUL, które ukończył z tytułem doktora teologii. Kolejnym etapem posługi ks. Tomasza była parafi a św. Barbary w Tarnobrzegu. W 2013 r. decyzją biskupa został mianowany Diecezjalnym Duszpasterzem Związków Niesakramentalnych, a w 2014 r. wykładowcą teologii pastoralnej w WSD w Sandomierzu. W 2016 r. objął stanowisko dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu. Stanowisko to piastuje do dziś, koordynując pracę Katolickich Centrów Pomocy Rodzinie w diecezji, jest także opiekunem duchowym Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej, kieruje Studium Życia i Rodziny, a także poradniami życia rodzinnego. W 2019 r. został kanonikiem honorowym Kolegiaty Opatowskiej. W 2020 r. dyrektorem Domu Katolickiego im. św Józefa w Sandomierzu. 2 lipca br. został dekretem biskupa sandomierskiego mianowany proboszczem parafii św. Mikołaja w Szewnie.
Parafianie z radością powitali nowego proboszcza, ofiarując modlitwę, życzliwość i wsparcie w pielęgnowaniu wartości budujących wspólnotę.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Uroczyście w szewieńskiej parafii

  • 28 lipca 2020 at 09:30
    Permalink

    Powinniście pokazać kościół w Bodzechowie jak został odnowiony. Ksiądz szuka sponsorów na malowanie i elewacje. Może się ktoś zgłosi

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *