Praca, mieszkania i edukacja? Jaki rozwój naszego miasta?

Za nami debata na temat przyszłości Ostrowca Świętokrzyskiego. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu mieszkańców, którzy dokonali wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Debata transmitowana była również na żywo za pośrednictwem Internetu i na dzień dzisiejszy została wyświetlona ponad 11 tysięcy razy.

Podczas debaty jasno wyartykułowano to na co trzeba postawić, aby Ostrowiec Świętokrzyski się mógł rozwijać. Bez względu na to, czy wykluczeniu bolączek pomogą nam miliony z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, musimy skupić się na stabilnym rynku pracy, mieszkalnictwie i edukacji, jako obszarach szczególnie istotnych dla ostrowczan.

– Cieszę się, że wspólnie możemy debatować o kierunkach rozwoju Ostrowca Świętokrzyskiego- mówił na wstępie spotkania prezydent Jarosław Górczyński. Pracę na rzecz miasta możemy porównać do procesu drogi, która nie ma mety. Jest to droga, która prowadzi nas zawsze do przodu nie bacząc na czynniki zewnętrzne. Cieszę się, że wspólnie możemy zainicjować proces dyskusji, choć takie rozmowy odbywam na co dzień face to face z wieloma mieszkańcami. Lubię stanąć i posłuchać głosu ostrowczan niezależnie czy dzieje się to przy jakiejś awarii, czy zupełnie nowej inwestycji. Efektem wsłuchiwania się w głos mieszkańców powstała chociażby ?Rawka Od Nowa?. W ciągu dwóch sezonów otwarte baseny odwiedziło ponad 100 tys. mieszkańców, co bez wątpienia jest sukcesem. Niewiele osób też wierzyło w to, że celowym jest skupowanie gruntów pod inwestycje, bo nie jest to zadaniem miasta. Ale my podjęliśmy taką odważną decyzję i teraz przy ulicy Przemysłowej powstają nowe zakłady produkcyjne. Budowa wizerunku Ostrowca to jest proces ciągły. Markę Ostrowca buduje się długo. Łatwo ją zepsuć i tutaj też jest kilku życzliwych w cudzysłowiu, ale nie zważając na tych życzliwych, idziemy do przodu.  Bo wiemy i widzimy, i porównujemy się z innymi, widzimy, że Ostrowiec zmienia się na naszych oczach, że nasze miasto, pięknieje, że są obszary w których stawiany za wzór. Stąd chcę podziękować wszystkim za dotychczasową współpracę i zapewniam, że w niej nie ustajemy. Mobilizujemy siebie i wszystkich innych, a poprzeczka postawiona jest bardzo wysoko.

Nad merytorycznym przebiegiem dyskusji czuwali zewnętrzni eksperci, m.in. wskazani przez Związek Miast Polskich.

– To nie jest tylko medialne wydarzenie, ale ważne jest dziś to, że zanim damy państwu do skonsultowania gotowy dokument, jakim na być Plan Rozwoju Lokalnego, to spytamy o spojrzenie na wizję Ostrowca Świętokrzyskiego, jaką mają jego mieszkańcy ? mówił Paweł Dryl, moderator debaty. Dla mnie jesteście ekspertami od spraw mieszkania w tym mieście. Pomagacie zespołowi, który przygotowuje program aplikacyjny o środki norweskie w wysokości 40 mln. złotych.

Na wstępie debaty zaprezentowano kluczowe wnioski z diagnozy sytuacji Ostrowca Świętokrzyskiego na potrzeby opracowania Planu Rozwoju Lokalnego, w której uczestniczyło ponad 3 tysiące mieszkańców z grup reprezentatywnych. Dobrze oceniane przez ostrowczan są: warunki życia dla seniorów, warunki do wypoczynku, bezpieczeństwo, wysoki poziom edukacji, Ostrowiecki Browar Kultury, estetyka i czystość,  warunki do prowadzenia działalności gospodarczej, atmosfera/ relacje. Dodatkowe mocne strony miasta to: coraz dłuższa aktywność zawodowa seniorów, dostępność terenów inwestycyjnych, duch przedsiębiorczości wśród młodych, dostępność infrastruktury sportowej, bardzo niski poziom zadłużenia miasta. Według badań nie wszystko ostrowczanom się podoba. Zdecydowanie na minus wskazują oni: niskie wynagrodzenia, słaba kondycja rynku pracy, słabe zróżnicowanie możliwości kształcenia, przystępność cenowa mieszkań, szkolnictwo zawodowe, oferta kulturalna i sportowa, jakość i dostępność komunikacji publicznej, dostęp do usług zdrowotnych. Dodatkowe słabe strony wskazywane tym razem przez ekspertów to: niskie poczucie tożsamości, liczne okresy ze słabą jakością powietrza, brak reprezentacji przedsiębiorców.

– Te spostrzeżenia zawierają szereg kontrowersji, bowiem mimo tego, że mieszkania w Ostrowcu Świętokrzyskim są tanie, to nie stać wiele osób chociażby na ich wynajem. Choć w Ostrowcu wysoko oceniane są miejscowe licea to brak adekwatnej, pod potrzeby rynku, oferty szkół zawodowych- wylicza Paweł Dryl. Wątpliwa jest też pod wieloma względami relacja na linii pracownik, a pracodawca.

– Z uwagą powinniśmy analizować zarówno te słabe strony wskazane w badaniu, jaki i te mocne- uważa prezydent Jarosław Górczyński. Czy możemy mówić o niskiej aktywności obywatelskiej patrząc dziś na pełną salę, albo analizując konkursy jakie dla organizacji ogłasza Gmina Ostrowiec Świętokrzyski? Nie do końca mogę się z tym zgodzić. Zgadzam się co do kwestii wynagrodzeń i relacji pracodawca ? pracownik. Jest w naszym mieście wiele firm, które już dojrzały i doświadczyły, że wartość firmy to nie są maszyny, to nie są hale, to nie są magazyny, a to są ludzie. I mamy na sali tutaj przedsiębiorcę np. , który prowadzi działalność od 30 lat. To jest taki najlepszy wyznacznik pokazania, że ci, którzy przetrwali szanują pracowników. To co niestety też widzę, to, że zachwiane są relacje, bowiem pracownik mówi:  prezydencie, osoba, która żyje z MOPS-u otrzymuje więcej pieniędzy za to, że nie chodzi do pracy, ale wykorzystuje wszystkie możliwe dostępne kanały pozyskania pieniędzy.  To jest złe, dlatego, że ta różnica pomiędzy osoba pracująca, która codziennie wstaje, musi na 6 być w firmie i do 14 pracuje, w stosunku do osoby, która nigdy nie pracowała jest problematyczna.

Zdaniem prezydenta ceny z m kw. mieszkań w zasobach ostrowieckich spółdzielni mieszkaniowych rzędu 2-2,5 tys. zł nie są wygórowane.

– Młodzi ludzie, którzy chcą wystartować w dorosłe życie i się usamodzielnić mają niestety inny problem związany z dostępnością kredytów- uważa prezydent Jarosław Górczyński.  Trudno dziś zgromadzić jednak 20% wartości nieruchomości na starcie bez wsparcia rodziny. Wkrótce Ostrowiec Świętokrzyski wyjdzie z ofertą wynajmu mieszkań. Jesteśmy na etapie analiz i na dziś dzień za wcześnie, aby mówić o szczegółach.

Sporą część dyskusji zajęły tematy związane z edukacją w naszym mieście.

– Co do edukacji to jest się czym pochwalić, ale w tej dziedzinie jest jeszcze sporo do zrobienia- uważa, Mariusz Łata naczelnik Wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego. Mamy świetne zasoby ludzkie, a także zaczyna zmieniać się stan infrastruktury, co liczę, że w niedalekiej przyszłości odczują nie tylko gminne placówki, ale nasze szkoły średnie. Uważamy, że takie perełki, jak chociażby Zespół Szkół Nr 3, czy LO Nr II należy dopieścić i wspierać.

Zdaniem Mariusza Łaty młodzież niechętnie wybiera kształcenie zawodowe stawiając, jako priorytet licea ogólnokształcące i w tym należy upatrywać problemu.

– Szkoły dostosowują ofertę do obecnych czasów, stąd ciągle poszukiwanie nowych kierunków- mówi naczelnik. Jest boom na informatyków, świetnie też odbierana jest oferta klas logistycznych, ale z drugiej strony ciężko skompletować chętnych do klas dla specjalistów od odnawialnych źródeł energii.

Moderator Paweł Dryl głośno pytał, czy to, że młodzież nie wraca po studiach do Ostrowca Świętokrzyskiego, wynika z tego, że wybiera kierunki nieatrakcyjne dla naszego miasta.

– Niestety rynek pracy Ostrowca Świętokrzyskiego jest na tyle skąpy, że nadal determinuje nasze wybory, albo naszych rodziców, którzy wpajają nam to żeby stąd wyjechać, bo gdzie indziej są większe możliwości- uważa radny Marcin Marzec. Niestety są też przypadki, że dzieci w naszym mieście nie chcą być kontynuatorami biznesów swych rodziców. Najważniejsza jest gospodarka i tereny inwestycyjne, które pojawiły się dopiero za prezydentury Jarosława Górczyńskiego.

Zdaniem uczennicy jednego z ostrowieckich liceów, biorącej udział w debacie, wybór innego miejsca niż Ostrowiec Świętokrzyski rodzi się właśnie na studiach, gdzie to zapadają decyzje o pozostaniu w mieście akademickim.

– Większe miasta oferują atrakcyjniejszy rynek pracy, gdzie łatwiej jest o rozwój- słyszymy. Niestety mamy też przykłady naszych rodziców, którzy tracą pracę w mieście wielkości co nasze, to znalezienie nowej nie jest niczym łatwym.

Jej zdaniem mało jest tutaj miejsc pracy w nowoczesnych branżach, jak informatyka, mechatronika, czy logistyka, w których ostrowiecka młodzież się kształci.

Zdaniem ekspertów przyczynami obecnych problemów Ostrowca Świętokrzyskiego wynika z dominacji pracochłonnych i mało innowacyjnych branż, kryzysu branży hutniczej, a także kryzysu mentalności oraz fali emigracji po otwarciu zachodnich granic, aż wreszcie wysokiemu poziomowi bezrobocia w całym regionie.

Jak odpowiedział jeden z lokalnych przedsiębiorców, Marek Kula, Ostrowiec może być świetnym miejscem dla pracy zdalnej z uwagi na spokojne życie, a także przystępne ceny mieszkań, co należałoby wykorzystać. Szef ostrowieckiej Lewicy Józef Grabowski przyznał, że najważniejsza jest współpraca z biznesem, o który się obecnie dba, nie podnosząc podatków, czy oferując ulgi w okresie pandemii.

Co podkreślali uczestnicy debaty ważne są takie kwestie, jak duma z bycia ostrowczaninem, jego ekologiczny- zielony charakter, a niestety po drugiej stronie stawiali, że miasto nie doczekało się ważnych, centralnych inwestycji, chociażby w infrastrukturę drogową. Nie jest to nawet kwestia ostatnich kilku lat, Ostrowiec jest miastem opuszczonym przez władze centralne niemal od początku samorządności.

Zdaniem ekspertów najważniejsze lokalne zasoby to, m.in.: huta, przemysł, tereny inwestycyjne, KSZO Ostrowiec i obiekty sportowe, czy Ostrowiecki Browar Kultury, zaś wśród produktów na zauważenie zasługują: innowacje społeczne, oferta inwestycyjna, planowane Centrum Tradycji Hutnictwa, czy imprezy kulturalne typu: Wieki Ogień, czy Jesienny Salon Sztuki.

Trzeba zauważyć, że równocześnie za pomocą mediów społecznościowych uczestnicy debaty zgłaszali swe uwagi dotyczące głównie dwóch dziedzin- ubogiego rynku pracy i oferty mieszkaniowej.

Z całością debaty można zapoznać się za pośrednictwem oficjalnych kanałów Urzędu Miasta  na facebooku i youtubie, a także za pośrednictwem naszej strony www.ostrowiecka.pl

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *