Bon turystyczny ważny do 31 marca 2022 roku

ZUS prowadzi intensywne prace przygotowawcze do wdrożenia polskiego bonu turystycznego.
Już wkrótce podmioty turystyczne i organizacje pożytku publicznego będą mogły rejestrować się w systemie informatycznym, co umożliwi zrealizowanie płatności za bon.
– Aby z niego skorzystać, osoba uprawniona będzie musiała założyć profil na PUE ZUS, zalogować się i aktywować bon. ZUS przekaże bon za pomocą SMS na wskazany numer telefonu lub drogą e-mailową – informuje Paweł Szkalej, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Kielcach.
-Bon turystyczny to wsparcie dla polskich rodzin oraz polskiej branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią Covid-19. Świadczenie w formie bonu będzie przysługiwać osobom pobierającym świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500+. Bon turystyczny wynosi 500 zł na każde dziecko oraz dodatkowo 500 zł na dziecko niepełnosprawne – wyjaśnia dalej prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Za pomocą bonu, Polacy będą mogli płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.


Prawo do bonu ma ustalać Polska Organizacja Turystyczna za pomocą systemu udostępnionego mu przez ZUS oraz na podstawie informacji z bazy danych MRPiPS, m.in. dotyczących programu Rodzina 500+. Bon turystyczny będzie dostępny wyłącznie w postaci elektronicznej. Nie trzeba składać dodatkowych wniosków o jego przyznanie. Również płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne będą dokonywane za pomocą PUE.
Wraz z przygotowaniami do wdrożenia bonu pojawili się oszuści próbujący wprowadzić fałszywe bony turystyczne. Proponują ? specjalne vouchery urlopowe? dla osób w wieku 40 ?80 lat. Resort rozwoju ostrzega przede telefonami od nieznanych osób w tej sprawie. POT jest przygotowana na wykonywanie zadań związanych z ustawą o Polskim Bonie Turystycznym. Podstawową rolą POT jest publikacja listy przedsiębiorców, u których będzie można zrealizować bon. Listę będzie generował system teleinformatyczny ZUS.
-Do naszych zadań będą należały także czynności sprawdzające w odniesieniu do tych podmiotów. Oprócz tego będziemy odpowiedzialni za działania związane z promocją przedsięwzięć i akcji związanych z bonem ?dodaje Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Na PUE, w roli ?Ogólne?, w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna zakładka dla podmiotów turystycznych. Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 zł. Na PUE ZUS dostępne będą też specjalne funkcje dla podmiotów turystycznych. Zainteresowani przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny będą mogli za pośrednictwem PUE ZUS zarejestrować się na liście podmiotów turystycznych. Lista ta będzie udostępniana na stronach POT. Zainteresowani będą też mogli zarządzać uprawnieniami dla osób, które będą w ich imieniu przyjmować płatności bonem. Na PUE ZUS uzyskają też dostęp do swoich rozliczeń. Płatności bonem będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.
ZUS zapewni trzy podstawowe elementy systemu do obsługi bonu: system do obsługi uprawnień do bonu i uprawnień podmiotów turystycznych, system do obsługi płatności bonem, w którym osoby korzystające z bonu będą mogły dokonywać nim płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na rzecz podmiotów turystycznych zgłoszonych do udziału w programie Polski Bon Turystyczny, znajdujących się na liście udostępnianej przez POT, a także system do rozliczeń transakcji płatności za pomocą bonu z podmiotami turystycznymi i organizacjami pożytku publicznego, obsługiwany przez ZUS.
Dodatkowo Zakład zapewni możliwość kontaktu ze specjalną infolinią, która będzie stanowić wsparcie dla osób korzystających z bonu i podmiotów turystycznych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Już teraz w placówkach ZUS wszyscy zainteresowani mogą liczyć na pomoc w założeniu konta na PUE ZUS.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *