Ostrowczanie oddali cześć bohaterom walczącej Warszawy (zdjęcia)

W dniu 1 sierpnia, na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim został utworzony w ?Godzinę W? Żywy Znak Polski Walczącej. Akcję zorganizowało Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci. Towarzyszyła jej zbiórka krwi ?Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego?.

fot. Stanisław Dulny
W minioną sobotę zbiórka krwi prowadzona była w Domu Parafialnym Michael w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dla pierwszych 30 osób, którzy przystąpili do zbiórki krwi organizatorzy akcji przygotowali okolicznościowe opaski i koszulki. O godz. 16 rozpoczęło się tworzenie znaku Polski Walczącej na płycie Rynku. O 17.00, w ?Godzinę W?, odpalono race. Przy dźwiękach syreny ostrowczanie oddali cześć walczącej Warszawie i wspólne odśpiewali hymn narodowy. Do akcji przyłączyli się Terytorialsi ze 102 batalionu lekkiej piechoty.

Wieczorem odbyły się główne uroczystości upamiętniające 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozpoczęła je Msza św. w kolegiacie św. Michała Archanioła,  w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy Armii Krajowej,  z udziałem ostrowieckich parlamentarzystów, przedstawicieli władz miasta i powiatu ostrowieckiego, przedstawicieli władz sąsiednich gmin, zarządu ostrowieckiego koła ŚZŻAK im. Jana Piwnika ?Ponurego?, ostrowieckich harcerzy i uczniów Techniku ZDZ klas mundurowych. W wygłoszonej homilii ks. dziekan Jan Sarwa nawiązując do wydarzeń sprzed 76 lat podkreślił znaczenie wolności, a także pokoju  i jedności w budowaniu wspólnoty i tożsamości narodowej. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod pomnik żołnierzy AK. Tam historię krwawego powstania przypomniał Kazimierz Kocowski, prezes ostrowieckiego koła ŚZŻAK. Uczestnicy poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na płycie pomnika oddali hołd poległym powstańcom.

Druga odsłona obchodów rozpoczęła się na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru koncertem pt. ?Śpiewamy o Powstaniu?. Wokalistki Studia ?Pandora? Miejskiego Centrum Kultury, pod kierunkiem Ewy Goworowskiej przypomniały znane pieśni żołnierskie, w których śpiewanie włączyła się zgromadzona publiczność. Zwieńczeniem obchodów była plenerowa  projekcja filmu ?Powstanie Warszawskie? w reżyserii Jana Komasy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *