Ostrowczanie oddali cześć bohaterom walczącej Warszawy (zdjęcia)

W dniu 1 sierpnia, na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim został utworzony w „Godzinę W” Żywy Znak Polski Walczącej. Akcję zorganizowało Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci. Towarzyszyła jej zbiórka krwi „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”.

fot. Stanisław Dulny
W minioną sobotę zbiórka krwi prowadzona była w Domu Parafialnym Michael w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dla pierwszych 30 osób, którzy przystąpili do zbiórki krwi organizatorzy akcji przygotowali okolicznościowe opaski i koszulki. O godz. 16 rozpoczęło się tworzenie znaku Polski Walczącej na płycie Rynku. O 17.00, w „Godzinę W”, odpalono race. Przy dźwiękach syreny ostrowczanie oddali cześć walczącej Warszawie i wspólne odśpiewali hymn narodowy. Do akcji przyłączyli się Terytorialsi ze 102 batalionu lekkiej piechoty.

Wieczorem odbyły się główne uroczystości upamiętniające 76 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozpoczęła je Msza św. w kolegiacie św. Michała Archanioła,  w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy Armii Krajowej,  z udziałem ostrowieckich parlamentarzystów, przedstawicieli władz miasta i powiatu ostrowieckiego, przedstawicieli władz sąsiednich gmin, zarządu ostrowieckiego koła ŚZŻAK im. Jana Piwnika „Ponurego”, ostrowieckich harcerzy i uczniów Techniku ZDZ klas mundurowych. W wygłoszonej homilii ks. dziekan Jan Sarwa nawiązując do wydarzeń sprzed 76 lat podkreślił znaczenie wolności, a także pokoju  i jedności w budowaniu wspólnoty i tożsamości narodowej. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod pomnik żołnierzy AK. Tam historię krwawego powstania przypomniał Kazimierz Kocowski, prezes ostrowieckiego koła ŚZŻAK. Uczestnicy poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na płycie pomnika oddali hołd poległym powstańcom.

Druga odsłona obchodów rozpoczęła się na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru koncertem pt. „Śpiewamy o Powstaniu”. Wokalistki Studia „Pandora” Miejskiego Centrum Kultury, pod kierunkiem Ewy Goworowskiej przypomniały znane pieśni żołnierskie, w których śpiewanie włączyła się zgromadzona publiczność. Zwieńczeniem obchodów była plenerowa  projekcja filmu „Powstanie Warszawskie” w reżyserii Jana Komasy.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *