Z LED-ami w nową epokę

Wymiana oświetlenia tradycyjnego na ledowe w całej gminie to najważniejsza inwestycja samorządu w ostatnim czasie. W końcu lipca podpisano protokół końcowy wykonania wszystkich prac.
Około 4,8 mln zł kosztowała wymiana oświetlenia, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego wyniosło 3,2 mln zł. Dzięki inwestycji wymieniono 1400 lamp sodowych, które oświetlały teren miasta i gminy oraz dołożono 689 lamp w miejscach, gdzie ich brakowało.
W sumie zainstalowano 2089 lamp ledowych, wymieniono 100 proc. przewodów sterujących, a ze stacji transformatorowych 70 szaf sterujących tym oświetleniem. Nowe urządzenia pozwolą na sterowanie natężeniem i czasem oświetlenia z pomocą komputera. Poszczególne obwody mogą się wcześniej lub później zapalać. Około 2000 lamp zostało zainstalowanych do 30 grudnia, pozostałe do połowy marca. Od 20 marca trwał odbiór prac.
– W poniedziałek, 27 lipca, podpisaliśmy protokół końcowy odbioru wszystkich robót ? mówi zastępca burmistrza Paweł Rędziak. – Pojawiają się jeszcze drobne usterki, które jednak usuwane są na bieżąco. Wykonawca zapewnił 7-letnią gwarancję. Gmina wchodzi do nowej epoki wraz z nowym oświetleniem ledowym. Oszczędności są duże. Porównano płatności za energią elektryczną od 1 stycznia do 30 maja w ubiegłym roku i w tym. Okazało się, że, biorąc pod uwagę poprawkę, że cena energii wzrosła o około 60 proc., to oszczędności wynoszą 40 proc. – Najważniejsze jednak jest to, że oświetlenie terenów drogi i pobocza jest dużo lepsze, zapewniamy bezpieczeństwo na wyższym poziomie, bo dużo osób chodzi pieszo i jeździ rowerami ? podkreśla Paweł Rędziak. – Lampa ledowa jest na każdym słupie. To była inwestycja o dużej skali rzeczowej i finansowej, druga lub trzecia w skali województwa. Zostało jeszcze do zainstalowania 100 lamp, które nie zostały ujawnione w projekcie. Do wykonania pozostało oświetlenie w Sobótce za cmentarzem i na łuku drogi, które gmina zaprojektuje, w Przybysławicach – odcinek w wąwoziei wzdłuż drogi betonowej, na rondzie w Bałtówce, przy skrzyżowaniu w Karsach. Oświetlenie na wymienionych odcinkach gmina chce wykonać jeszcze w tym roku.
Poza tym gmina projektuje nową instalację w miejscowości Sobów na osiedlu blokowym i na bocznej drodze w kierunku do oczyszczalni ścieków, kawałek na Zawadzie i odcinek między Ożarowem i Czachowem. Te prace za zgodą radnych mogą się znaleźć w budżecie na przyszły rok. Tegoroczne uzupełnienie będzie kosztować 300- 350 tys. zł, przyszłoroczne – około 100- 150 tys. zł. Mogą pojawić się jeszcze pojedyncze obszary, które wymagać będą doświetlenia. Do końca roku gmina powinna zidentyfikować wszystkie miejsca.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *