XIII Świętokrzyskie Święto Pszczoły

Już po raz trzynasty w dniach od 22 do 23 sierpnia Bałtów będzie gospodarzem corocznego Święta Pszczoły, w którym będą uczestniczyli wystawcy z kraju i z zagranicy, m.in. z Ukrainy, Węgier, Litwy i Niemiec.
Na gości będzie czekał jarmark produktów pszczelich, woskowych wyrobów artystycznych, naturalnych kosmetyków i rękodzieła ludowego. Będzie także niepowtarzalna okazja do degustacji aromatycznych miodów pitnych, nalewek, piw i potraw regionalnych. Ta kulinarna i kulturowa podróż pozwoli na poznanie tradycji bartnictwa i pszczelarstwa. Uczestnicy będą mogli bezpłatnie zwiedzić skansen pszczeli, znajdujący się na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Będzie można również wziąć udział w licznych warsztatach pszczelarskich. Oficjalne otwarcie Targów Pszczelarskich nastąpi 22 sierpnia (sobota) o godz. 9.30.

Józef Misiura, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej: -Pomimo pandemii kontynuujemy rangę i rozmach bałtowskiej imprezy pszczelarskiej. Obecność potwierdzili wszyscy najwięksi producenci sprzętu pszczelarskiego w Polsce oraz zdecydowana większość wystawców, stąd też spodziewamy się wszelkich nowinek dotyczących sprzętu pszczelarskiego, procesu hodowli pszczół i produktów pszczelich. Oczywiście musimy pamiętać o obowiązujących zasadach dotyczących noszenia maseczek i zachowania właściwej odległości.

Tradycyjnie imprezie będzie towarzyszyć międzynarodowa konferencja, która rozpocznie się o godz. 10. Podczas prelekcji zostaną poruszone tematy z zakresu: apiterapii i nowoczesnego pszczelarstwa europejskiego, zdrowotnych właściwości miodu, zastosowania produktów pszczelich w medycynie światowej, a także mleczka i wosku pszczelego.
W godz. 14.30 ?15.30 planowana jest prezentacja zespołu ?Kapela Bronka Machla?. Zwieńczeniem dnia będzie zabawa przy muzyce Dj Gomezz.
Drugi Dzień Święta Pszczoły rozpocznie się Mszą św. o godz. 9, w kościele parafialnym w Bałtowie w intencji pszczelarzy i ich rodzin. Dalsze obchody będą odbywały się na Okręglicy wraz z targami pszczelarskimi. O godz. 12.30 ?15 ze swoi repertuarem wystąpi Orkiestra polskich Drużyn Strzeleckich.
Zwieńczeniem święta będzie zabawa przy muzyce.
Organizatorami tegorocznego Święta Pszczoły są: Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej, Stowarzyszenie LGD ?Krzemienny Krąg? oraz spółka DLF.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *