Utonęli – w Wiśle i w stawie

W dniu 10 sierpnia 2020 r., w rzece Wisła, w pobliżu miejscowości Wesołówka, utonął 47-letni mężczyzna.
Co prawda udało się go wydobyć z wody i podjąć akcję reanimacyjną, ale życia mu nie przywrócono. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon. W działaniach ratowniczych, trwających ponad 3 godziny, udział brały cztery zastępy z JRG Opatów, zastęp JRG Lipsko, SGRW-N Świętokrzyskie (JRG 2 Kielce) oraz trzy zastępy OSP. Każdego roku woda zabiera wiele ludzkich żyć. Rok 2020 jest pod tym względem nienajlepszy, gdyż panujące
upały osłabiają czujność amatorów kąpieli. Nierzadko ofiary wchodzą do wody po spożyciu alkoholu lub kąpią się w miejscach niestrzeżonych.
Podobna tragedia rozegrała się w dniu 13 czerwca 2020 r., gdy w stawie w miejscowości Brzozowa w powiecie opatowskim, utonął 54-letni mieszkaniec gminy Tarłów. Jak podała podkomisarz Agata Frejlich, oficer prasowy KPP w Opatowie, mężczyzna wypoczywał z trójką dzieci w okolicach stawu. Utonął podczas próby ratowania jednego z dzieci, które wpadło do wody.
49-latek utonął w stawie
Woda zabiera wiele ludzkich żyć. Niektórzy giną w wodzie dlatego, że zlekceważyli zasady bezpieczeństwa.
-W Ostrowcu Świętokrzyskim, ze stawu przy parku miejskim strażacy ewakuowali mężczyznę w wieku 49 lat, który znajdował się 4 metry od brzegu ?informują strażacy. Był on nieprzytomny, bez podstawowych funkcji życiowych. Strażacy podjęli czynności mające na celu przywrócenie funkcji życiowych łącznie z użyciem defibrylatora. Następnie przybyły na miejsce zdarzenia zespół ratownictwa medycznego przejął osobę poszkodowaną i przetransportował do szpitala. Niestety, mężczyzna ten zmarł.
Utonęli – statystyki
W 2019 r. na terenie Polski odnotowano 471 wypadków tonięcia. W wyniku tych wypadków utonęło 456 osób, w tym 49 kobiet.
Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia (liczba osób, które utonęły): kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym ? 72; nieostrożność w czasie przebywania nad wodą ? 37; nieostrożność w czasie łowienia ryb ? 34; kąpiel w miejscu zabronionym ? 32. W 2019 roku 98 osób przed utonięciem spożywało alkohol.
W czerwcu 2020 r. utonęło 60 osób, w lipcu ? 86, a do 13 sierpnia – 51.
Bezpieczna kąpiel
Policjanci apelują o rozsądek nad wodą. Przypominają, że w 2019 r. w okresie od 23 czerwca do 31 sierpnia, na terenie województwa świętokrzyskiego doszło do 6 utonięć.
-Bezpieczna kąpiel – mówią policjanci – to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym. ?Dzikie kąpieliska? zawsze mają nieznane dno i głębokość. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22 – 25 stopni). Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi ? unikniemy wstrząsu termicznego. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.
Wielu letników używa do pływania dmuchanych materaców. Jedna musimy wiedzieć, że materace nie służą do wypływania na głęboką wodę.
-Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu -apelujemy. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, to płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie. Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu ? za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.
Alkohol i miejsca niedozwolone
Policyjne statystyki utonięć pokazują niezbicie, że najczęstszymi przyczynami utonięć są: brak umiejętności pływania; brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich; pływanie w stanie nietrzeźwym.
Szczególnie niebezpieczne jest wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Alkohol powoduje bowiem zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji! Pływający zaczyna nie doceniać grożącego mu niebezpieczeństwa. Decyduje się na pływanie w miejscach zabronionych, czego normalnie by nie zrobił. Skacze ?na główkę? do wody w nieznanym miejscu. Nie przeszkadza mu lekkomyślna zabawa w wodzie, polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.
Dobrych rad nigdy za wiele

Aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim: -Wybierajmy bezpieczne miejsca na odpoczynek nad wodą, najlepiej strzeżone kąpieliska! Bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. ?Dzikie kąpieliska? zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Pamiętajmy, aby nigdy nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Nie skaczmy ?na główkę? do wody. Musimy pamiętać, że należy się także chronić przed szokiem termicznym. Do wody wchodźmy stopniowo, schładzając poszczególne części ciała, gdyż w przeciwnym razie może się to skończyć omdleniem, a w konsekwencji tragedią.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *