O Świętokrzyskim Parku Narodowym

Gmina Waśniów była gospodarzem spotkania, na którym dyskutowano na temat zmian w granicach  Świętokrzyskiego Parku Narodowego, proponowanych rozporządzeniem ministerstwa ochrony środowiska. W dyskusji uczestniczyli: wicestarsota, Andrzej Jabłoński, członkowie zarządu powiatu, Agnieszka Rogalińska i Łukasz Dybiec, przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak wraz z radnymi powiatowymi, wójt Krzysztof Gajewski, przewodniczący Rady Gminy w Waśniowie, Mirosław Chamera z radnymi gminy, zastępca naczelnika wydziału nieruchomości powiatu, Andrzej Potorski oraz Marek Kołodziński, kierownik działu technicznego Urzędu Gminy w Waśniowie.

Założenia dotyczące zmian rozporządzenia przedstawił dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Jan Reklewski. Świętokrzyski Park Narodowy obejmuje swym obszarem trzy powiaty: kielecki, skarżyski i ostrowiecki. W sumie jest to 7694,6818 ha. Wśród proponowanych zmian  jest wyłączenie z tego obszaru gruntów enklawy na wzgórzu Świętego Krzyża oraz powiększenie powierzchni o tzw.  leśną enklawę grzegorzowską  w Grzegorzowicach w gminie Waśniów. Celem ministerialnego rozporządzenia, jak stanowi jego uzasadnienie jest uporządkowanie i ujednolicenie granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Opinię w tej sprawie wyrażą w formie uchwał  wszystkie samorządy, na których terenie rozciąga się Świętokrzyski Park. Radni Gminy Waśniów podejmą uchwałę na sesji 2 września. Dwa dni później projekt rozporządzenia opiniować będą radni Rady Powiatu Ostrowieckiego.

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “O Świętokrzyskim Parku Narodowym

 • 28 sierpnia 2020 at 19:24
  Permalink

  Celem…jest uporządkowanie i ujednolicenie granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego… co za brednie i nowomowa prawdziwym celem tej zmiany jest oddanie KK wzgórza Świętego Krzyża . Zachłanność i chciwość tej organizacji jest niesamowita.

  Reply
 • 30 sierpnia 2020 at 11:42
  Permalink

  Mało jeszcze księżulkom? Ujednolicenie? Haha! Czarna stonka jest nienasycona….

  Reply
 • 30 sierpnia 2020 at 23:47
  Permalink

  Niech Cie reka boska broni siegac po swietosci. Granice parku nie byly wyzmaczane po to zeby ladnie jednolicie wygadaly. Jak sie ojczulkom nudzi niech sie wezma za plewienie goloborza. Lub czytaja wiecej o przyrodzie, naturze, darach boskich, a nie o marketingu. Zamiast biznesmenic zalecam troche pokory. O odpuscik bedzie latwiej.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *