Święto Plonów w Kunowie (zdjęcia)

W niedzielę, tuż przed południem ulicami Kunowa przeszedł barwny korowód dożynkowy przy akompaniamencie  miejscowej, Strażackiej Orkiestry Dętej.

Choć trwająca pandemia ograniczyła zasięg obchodów, to w niczym nie umniejszyła wdzięczności za tegoroczne plony. Korowód prowadziły piękne, misternie wykonane wieńce dożynkowe, wyplecione z tegorocznych zbóż i kwiatów,  niesione przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich: z Bukowia, Chocimowa, Nietuliska Małego, Kolonii Piaski i zespół ?Kunowianie? wraz z liderami: Krystyną Jary, Moniką Major, Barbarę Domagałę, Teresę Łucką i Pawła Cieślika.

Korowód zamykali przedstawiciele władzy samorządowej: burmistrz Lech Łodej, radni miejscy z przewodniczącym Rady Miejskiej, Piotrem Bekiem oraz dyrekcje szkół.   W intencji rolników, sadowników,  pszczelarzy i ich rodzin,  została także odprawiona Msza Św. Dziękczynna w kościele pw. św. Władysława w Kunowie. Burmistrz Lech Łodej dziękował rolnikom za obecność i trud, życząc im zdrowia, wytrwałości i cierpliwości oraz pogodnej aury, a także aby ich ciężka praca była opłacalna i nie mieli problemów ze zbytem płodów rolnych czy też produktów wytworzonych wypracowanymi, rolniczymi rękami.

-Ziemia dla rolników jest świętością. Jak mówił Jan Paweł II ? To jest moja matka, ta ziemia ? stąd ma ona wyjątkowe znaczenie dla rolników, wynikające z tradycji i religii. Dożynki to czas wytchnienia i odpoczynku, ale też wdzięczności za plony i trud rolniczej, ciężkiej pracy oraz  wdzięczności Panu Bogu za aurę, od której ta praca jest uzależniona -mówił burmistrz L. Łodej

Zwieńczeniem obchodów było przekazanie burmistrzowi L. Łodejowi,  chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż i tradycyjne ośpiewanie wieńców przez  gospodynie z gminy Kunów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *