Wspólnie przeczytamy ?Balladynę?

?Narodowe Czytanie? w tym roku odbędzie się pod znakiem ?Balladyny Juliusza Słowackiego?. Do akcji Pary Prezydenckiej przyłącza się już tradycyjnie Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Świętokrzyski, która zaprasza na dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury w sobotę 5 września br. o godz. 10. Więcej szczegółów pod numerem 41 247 51 47.
? Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy ? napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach ? Balladynie i Alinie ? stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Akcja ?Narodowe Czytanie? organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą ?Pana Tadeusza? Adama Mickiewicza.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *