MZK testuje nowy autobus

Na ulicach miasta Ostrowca Świętokrzyskiego pojawił się w piątek 4 września. Mowa o autobusie MAN Lion?s City EfficientHybrid, który w ramach testów został sprowadzony przez MZK sp. z o. o.

Autobus MAN Lion?s City, który został udostępniony Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach testów jest nowoczesnym pojazdem komunikacji miejskiej spełniającym współczesne, wysoko wyśrubowane normy ekologiczne związane z organizacją transportu publicznego. To wygodny, bezpieczny środek transportu, który zapewne cieszy oko mieszkańców. Pojazdy z tak wysoce zaawansowanym napędem hybrydowym są użytkowane obecnie w Barcelonie, Wiedniu, Dreźnie, Paryżu, Wolfsburgu i Lubece.

Autobus łączy w sobie wiele innowacji, zmniejsza emisję spalin dzięki wyłączaniu na przystankach i światłach. Energia mechaniczna jest odzyskiwana i magazynowana. Rdzeniem systemu jest rozrusznik wału korbowego, urządzenie elektryczne, które podczas hamowania zamienia moc mechaniczną na energię elektryczną. W każdym pojeździe znajduje się 30 miejsc siedzących i 73 stojące.

Przypomnijmy, że w roku 2018 i 2019 Gmina Ostrowiec przygotowała i złożyła wnioski na realizację projektu ?Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim?. Projekty uzyskały dofinansowanie, a ich realizacja podzielona na dwa etapy już się rozpoczęła i potrwa do roku 2022. Celem projektów jest poprawa jakości powietrza na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski poprzez ograniczenie emisji pyłów i substancji szkodliwych do atmosfery z transportu publicznego oraz przebudowa niezbędnej infrastruktury usprawniającej funkcjonowanie komunikacji miejskiej.  

W ramach projektów miasto wymieni tabor autobusowy, ustawi 40 wiat przystankowych, rozpocznie się także budowa nowej bazy operatora transportu publicznego ze stacją obsługi, warsztatami, budynkiem administracyjno ? dworcowym i myjnią autobusową przy ul. Jana Samsonowicza. Ponadto rozpocznie się budowa dróg dojazdowych do bazy, zmodernizowane zostanie oświetlenie uliczne w ciągu ulic: Sikorskiego, Rudzkiej, Ostrowieckiej, Kolonii Robotniczej, Iłżeckiej, Siennieńskiej, Alei Jana Pawła II, Sandomierskiej. Zbudowane zostaną ronda, ścieżki rowerowe, bus pasy, utworzone zostaną parkingi Park&Ride oraz Bike&Ride. Rewolucją będzie też wdrożony w ramach projektu zintegrowany bilet miejski tzw. karta miejska.

Obydwa etapy projekty ?Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim? stanowią wartość ponad 47 mln zł.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “MZK testuje nowy autobus

  • 9 września 2020 at 17:21
    Permalink

    Który to już z kolei testowany nowy autobus w naszym mieście ?? Przecież i tak w końcu gdy zapadnie decyzja o wymianie taboru to kupione zostaną używane stare autobusy,więc po co drażnić pasażerów nowymi eleganckimi pojazdami.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *