MZK testuje nowy autobus

Na ulicach miasta Ostrowca Świętokrzyskiego pojawił się w piątek 4 września. Mowa o autobusie MAN Lion’s City EfficientHybrid, który w ramach testów został sprowadzony przez MZK sp. z o. o.

Autobus MAN Lion’s City, który został udostępniony Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach testów jest nowoczesnym pojazdem komunikacji miejskiej spełniającym współczesne, wysoko wyśrubowane normy ekologiczne związane z organizacją transportu publicznego. To wygodny, bezpieczny środek transportu, który zapewne cieszy oko mieszkańców. Pojazdy z tak wysoce zaawansowanym napędem hybrydowym są użytkowane obecnie w Barcelonie, Wiedniu, Dreźnie, Paryżu, Wolfsburgu i Lubece.

Autobus łączy w sobie wiele innowacji, zmniejsza emisję spalin dzięki wyłączaniu na przystankach i światłach. Energia mechaniczna jest odzyskiwana i magazynowana. Rdzeniem systemu jest rozrusznik wału korbowego, urządzenie elektryczne, które podczas hamowania zamienia moc mechaniczną na energię elektryczną. W każdym pojeździe znajduje się 30 miejsc siedzących i 73 stojące.

Przypomnijmy, że w roku 2018 i 2019 Gmina Ostrowiec przygotowała i złożyła wnioski na realizację projektu „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim”. Projekty uzyskały dofinansowanie, a ich realizacja podzielona na dwa etapy już się rozpoczęła i potrwa do roku 2022. Celem projektów jest poprawa jakości powietrza na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski poprzez ograniczenie emisji pyłów i substancji szkodliwych do atmosfery z transportu publicznego oraz przebudowa niezbędnej infrastruktury usprawniającej funkcjonowanie komunikacji miejskiej.  

W ramach projektów miasto wymieni tabor autobusowy, ustawi 40 wiat przystankowych, rozpocznie się także budowa nowej bazy operatora transportu publicznego ze stacją obsługi, warsztatami, budynkiem administracyjno – dworcowym i myjnią autobusową przy ul. Jana Samsonowicza. Ponadto rozpocznie się budowa dróg dojazdowych do bazy, zmodernizowane zostanie oświetlenie uliczne w ciągu ulic: Sikorskiego, Rudzkiej, Ostrowieckiej, Kolonii Robotniczej, Iłżeckiej, Siennieńskiej, Alei Jana Pawła II, Sandomierskiej. Zbudowane zostaną ronda, ścieżki rowerowe, bus pasy, utworzone zostaną parkingi Park&Ride oraz Bike&Ride. Rewolucją będzie też wdrożony w ramach projektu zintegrowany bilet miejski tzw. karta miejska.

Obydwa etapy projekty „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim” stanowią wartość ponad 47 mln zł.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “MZK testuje nowy autobus

  • 9 września 2020 at 17:21
    Permalink

    Który to już z kolei testowany nowy autobus w naszym mieście ?? Przecież i tak w końcu gdy zapadnie decyzja o wymianie taboru to kupione zostaną używane stare autobusy,więc po co drażnić pasażerów nowymi eleganckimi pojazdami.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *