Czy będzie reglamentacja szczepionki przeciwko grypie?

Zapowiedź, iż jesienią koronawirus może nałożyć się z sezonem grypowym oraz liczne apele lekarzy, namawiających do szczepień przeciwko grypie, aby zwiększyć swą odporność – odniosły skutek.
Wzrosło zainteresowanie nabyciem tej szczepionki. Wszystko wskazuje na to, że również część dotychczasowych tzw. antyszczepionkowców zmieniło zdanie.
Tymczasem szczepionki przeciwko grypie, która – według wcześniejszych zapowiedzi z resortu zdrowia – miała być we wrześniu dostępna w sprzedaży, niestety, brakuje. Sprawdziliśmy to w kilku ostrowieckich aptekach. Pojawił się tam, w minionym tygodniu, Vaxigrip Tetra, ale w pojedynczych dawkach (do 10 opakowań) i znikał tego samego dnia. Z uzyskanych informacji wynikało, iż będą nowe dostawy od poniedziałku, 7 września. Czy będą większe – nikt nie był w stanie nas zapewnić.
Niestety, nic nie wskazuje na to, aby szczepionki było więcej. Wygląda na to, że w hurtowniach nałożono dzienny limit tego specyfiku na poszczególne apteki. Stał się on towarem reglamentowanym. Ze względu na dotychczasową, niską akceptację dla tej szczepionki wśród naszego społeczeństwa, resort zdrowia przy składaniu zamówienia najprawdopodobniej kierował się jej wcześniejszym zapotrzebowaniem. W minionych latach, nawet wśród seniorów, grupy szczególnie narażonej na pogrypowe powikłania, wyszczepialność sięgała kilkunastu procent.
Warto dodać, iż w każdym sezonie szczepionka przeciwko grypie ma inny skład. Występują w niej nowe szczepy wirusa. Tegoroczna, kupiona w nadmiarze, nie byłaby już przydatna w 2021 r. i generowałaby jedynie straty.
Z informacji przekazanej przez ministra zdrowia wynika, iż na ten sezon resort ma potwierdzoną gotowość dostaw 1,8 mln szczepionek i szansę na kolejne 200 tys., co razem daje 2 mln. Czy w tej sytuacji, przy tak zwiększonym zapotrzebowaniu wystarczy jej dla wszystkich zainteresowanych – nie wiadomo.
Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapewniają, iż będą podejmowane próby, aby zabezpieczyć dawkę szczepionki dla osób z grupy ryzyka. Po raz pierwszy szczepionkę w pełni refundowaną otrzymają osoby w wieku 75 plus, z połowiczną refundacją, osoby 65 plus, z wielochorobowością oraz dzieci.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *