Wiemy, co zabiło kaczki w Parku Miejskim

Przed dwoma tygodniami pisaliśmy o martwych kaczkach w Parku Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim, a dziś już wiemy, co mogło być tego przyczyną.
– Zakład Higieny Weterynaryjnej w Kielcach wykluczył zatrucie np. środkami ochrony roślin, czy substancjami gryzoniobójczymi – mówi nam lekarz weterynarii Andrzej Zdyb z Lecznicy Weterynaryjnej w Szewnie. W organizmie kaczek wykryto natomiast bakterie – aeromonos sobria i enterokokus fekalis. W przypadku tej drugiej bakterii dopiero przy obniżonej odporności ptaka może prowadzić do choroby. Niestety ta pierwsza bakteria jest groźna.
Namnaża się w środowisku wodnym jeśli mamy bardzo wysokie temperatury, a wówczas były upały. Aeromonas sobria wytwarza enterotoksyny, co prowadzi do posocznicy, czyli jak w przypadku ludzi do sepsy.
Jak twierdzi lekarz weterynarii Andrzej Zdyb, istnieje niebezpieczeństwo, że w przypadku powrotu wysokich temperatur może znów dojść do zjawiska, że kaczki będą padały.
Przypomnijmy, że według zgromadzonych informacji w sierpniu na terenie obszaru w pobliżu stawu w Parku Miejskim znaleziono około dwudziestu martwych kaczek. Obecnie Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim ma obserwować sytuację, Na szczęście ostatnie dni nie przyniosły kolejnych ptasich zgonów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *