Ubezpieczenie turystyczne – na co uważać i jak wybrać najlepsze?

Jeżeli chcemy wykupić najlepsze ubezpieczenie turystyczne, powinniśmy zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami względem wyjazdu. O jakości polisy nie świadczy bowiem jej cena, lecz dopasowanie do naszych potrzeb. Na co warto zwrócić uwagę i czego się wystrzegać, wybierając ubezpieczenie podróżne?

W pierwszej kolejności zadbaj o pokrycie kosztów leczenia

Absolutnie najważniejszą kwestią w przypadku polisy podróżnej, na którą zwraca uwagę każdy ranking ubezpieczeń turystycznych, są koszty leczenia pokrywane przez ubezpieczyciela w razie potrzeby skorzystania z zagranicznej służby zdrowia. Podstawowe polisy, kuszące niską ceną, zazwyczaj są pod tym względem niewystarczające. Nawet jeżeli nie planujemy ryzykownych eskapad, podczas których przyda się dodatkowe zabezpieczenie kosztów akcji ratunkowej, bezwzględnie pilnować musimy wpisanej w polisę kwoty.

Usługi medyczne mogą nas sporo kosztować nawet w przypadku krajów Unii Europejskiej, gdzie honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ zapewnia wszystkim obywatelom UE prawo do niezbędnego i nieplanowanego leczenia w ra­mach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa, ale w wielu krajach do usług medycznych należy dopłacać. Dodatkowo w przypadku poważniejszych komplikacji zdrowotnych czeka nas powrót do kraju, a bezpieczna podróż osoby hospitalizowanej kosztuje. Ile? Razem z przewozem na lotnisko, lotem air-ambulansem oraz asystą medyczną koszt sięgać może nawet 10 000 euro!

Na jaką kwotę leczenia powinno przygotować nas dobre ubezpieczenie turystyczne? Optymalnym wyborem byłaby polisa bez limitów, ale takie rozwiązanie nie zawsze jest dostępne. Według różnych szacunków, ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Europy powinno pokrywać co najmniej 25-30 000 euro kosztów leczenia, a dalsze podróże wymagają kwoty dwukrotnie wyższej. Przed wyjazdem warto własnoręcznie sprawdzić opłaty za opiekę medyczną w docelowym państwie naszej podróży. W przypadku krajów takich jak USA, Kanada czy Japonia w najbardziej optymistycznym wariancie musimy nastawić się na zabezpieczenie rzędu 100 000 euro!

Zwróć także uwagę na ogólne warunki umowy polisy

Inną kwestią, która koniecznie musi znaleźć się w orbicie naszych zainteresowań, są tak zwane OWU, czyli ogólne warunki umowy. Chociaż wielu z nas macha ręką na czytanie długich i skomplikowanych dokumentów, szczególnie jeśli mamy do czynienia z renomowanym TU, w przypadku ubezpieczeń turystycznych nie ma miejsca na beztroskę. Jakie elementy polis podróżnych zazwyczaj przyczyniają się do straty odszkodowania lub szansy na pokrycie szkód?

O ile wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela jest oczywiste w przypadku łamania przez nas miejscowego prawa, tak niektóre punkty mogą być bardziej zaskakujące. Jest tak chociażby w przypadku szkód wyrządzonych sobie lub innym pod wpływem alkoholu, który bywa nieodłączną częścią wyjazdów towarzyskich, a w przypadku niektórych branż nawet służbowych. Jeżeli mamy w planach spożywanie napojów wyskokowych, warto opłacić tzw. klauzulę alkoholową. Rozszerza ona odpowiedzialność Towarzystwa Ubezpieczeniowego na wypadki, którym ulegniemy, niezależnie od liczby promili we krwi.

Innym zapisem w OWU, na który warto być uczulonym, są wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela w przypadku zachorowania na chorobę tropikalną. Jeżeli udajemy się do miejsca, w którym występuje prawdopodobieństwo złapania egzotycznej choroby, w ogólnych warunkach umowy może istnieć zapis obligujący nas do wykonania odpowiednich szczepień. Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie podchodzą także do kosztów leczenia chorób, na które szczepionka jeszcze nie powstała (jak na przykład denga) lub nie wprowadzona została jeszcze do masowego obiegu (malaria).

Jak zatem wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne? Na spokojnie

Czym kierować się przy wyborze polisy podróżnej, aby nie narazić się na przykrą niespodziankę, gdy liczyli będziemy na wsparcie finansowe od ubezpieczyciela? Nie ma jednego uniwersalnego wzoru na najlepsze ubezpieczenie turystyczne. Jest to produkt, który dopasować musimy do swoich potrzeb, wakacyjnych planów oraz charakteru wyjazdu. Ostatnia z rad siłą rzeczy dotyczyć musi więc terminu kupna polisy.

Zdecydowanie nie warto odkładać wyboru ubezpieczenia turystycznego na ostatnią chwilę. Mimo iż ceny polis kupowanych kilka tygodni czy nawet miesięcy wcześniej nie różnią się niczym od tych nabywanych w przeddzień podróży, i tak należy zadbać o to z odpowiednim wyprzedzeniem. Na etapie planowania kolejnych punktów wyprawy jesteśmy w stanie znacznie lepiej określić ewentualne zagrożenia, niż zastanawiając się nad nimi w przedwyjazdowej gorączce. Jako że od jakości ubezpieczenia turystycznego zależeć może nie tylko stan naszego portfela, ale także zdrowie i życie, decyzję o wyborze polisy lepiej podjąć na spokojnie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *