Rusza ?Akademia Pełna Zdrowia?

Lada dzień ruszą zapisy na pierwsze badania w ramach Programu ?Akademia Pełna Zdrowia?, który realizuje starostwo powiatowe.

To już druga edycja cyklu bezpłatnych badań, konsultacji  lekarskich i warsztatów edukacyjnych, skierowanych dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Jak poinformowała na konferencji starosta Marzena Dębniak, ubiegłoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.  Wzięło w niej udział 2800 osób, w tym 1600 pań wykonało badanie mammograficzne. Z konsultacji lekarskich skorzystało 300 osób. W zajęciach ruchowych było to 250 osób, w koncertach relaksacyjnych uczestniczyło 600 osób, zaś w warsztatach edukacyjnych 900 osób.

W tym roku, z uwagi na ograniczenia pandemiczne ?Akademia Pełna Zdrowia? rusza nieco później. Jednak starostwo powiatowe oferuje szereg kolejnych bezpłatnych badań, konsultacji i warsztatów.

-Nasza oferta składa się z czterech bloków:  ?Czas zadbać o zdrowie?, ?Czas na edukację?, ?Czas na relaks w ciszy? oraz ?Czas na aktywność?. W pierwszym bloku oferujemy mieszkańcom cztery pakiety: badania mammograficzne dla kobiet w wieku 40 -49 lat oraz 70 +. W tej edycji, odpowiadając na oczekiwania mieszkanek powyżej 70 roku życia poszerzyliśmy naszą ofertę o dostępność do mammografii również kobiet w tym wieku, gdyż nie obejmują ich żadne programy ogólnokrajowe ? wyjaśnia starosta Marzena Dębniak. W tym bloku także oferujemy badanie USG Doppler, pakiet okulistyczny oraz pakiet kardiologiczny. Kolejną formą badań są konsultacje lekarza specjalisty rehabilitacji dla dzieci w wieku 6 -16 lat w kierunku wad postawy. Wczesna diagnoza w tym zakresie u najmłodszych mieszkańców jest bardzo ważna, gdyż pozwoli na uniknięcie problemów w życiu dorosłym -mówi M. Dębniak.

 W ramach bloku ?Czas na edukację? mieszkańcy będą mogli skorzystać z warsztatów, które  są skierowane do osób aktywnych zawodowo oraz szukających sposobów na odnalezienie się na rynku pracy.  Zajęcia będą prowadzone  w małych grupach do 15 osób.  

-W tej edycji po raz pierwszy proponujemy mieszkańcom zajęcia z zakresu redukcji stresu. Są to warsztaty dla osób aktywnych zawodowo, ale też dla tych, którzy poszukują pracy. Na tych warsztatach będą mogli znaleźć odpowiedzi na pytania jak radzić sobie ze stresem, jak być asertywnym i jak odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości -mówi Mariusz Lata, naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Spraw Społecznych.

 W bloku ?Czas na relaks w ciszy? mieszkańcy będą mogli wziąć udział w koncertach relaksacyjnych. Koncerty będą organizowane na terenie powiatu ostrowieckiego, zaś koncert finałowy odbędzie się w grudniu w Ostrowieckim Browarze Kultury.

?Czas na aktywność? to kolejny blok w ramach Programu, który obejmuje zajęcia ruchowe. Jak zaznacza starosta Marzena Dębniak, będą one uzależnione od sytuacji epidemiologicznej. 

Starostwo na  Program ?Akademia Pełna Zdrowia? przeznaczyło 70 tysięcy. W zależności od zainteresowania mieszkańców poszczególnymi pakietami, w ramach bloków możliwe będzie przesunięcie środków.

Zapisy na badania będą odbywać się w Starostwie Powiatowym, w godz. 16.30 -19 w poszczególnych terminach.

Już  29 września w godz. 16.30 -19 ruszają zapisy na mammografię oraz na warsztaty edukacyjne. 5 października zapisy na badania wad postawy u dzieci.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *