Mini-wykopaliska w piaskownicy i warsztaty archeologiczne

Budynek Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie przejdzie gruntowny remont.
Dodatkowo zostanie wzbogacona oferta kulturalna opatowskiej perełki, jaką są podziemia.
Została już podpisana przez powiat opatowski stosowna umowę na wykonanie robót budowlanych i dostawy wyposażenia w ramach projektu ?Nowe oblicze oferty edukacyjno -kulturalnej Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie?, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt zakłada modernizację infrastruktury poprzez prace budowlane w budynku Podziemnej Trasy Turystycznej wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia i opracowaniem stosownej dokumentacji technicznej. Planowana jest modernizacja pomieszczeń mieszczących się na parterze budynku na potrzeby sal wystawowych, pracowni warsztatowych, pomieszczeń gospodarczych, łazienek oraz doposażenie obiektu w komputery, meble, urządzenia multimedialne i wystawiennicze. W chwili obecnej budynek Podziemnej Trasy Turystycznej wymaga gruntownej przebudowy. Niestety, ale w budynku jest przestarzała instalacja wewnętrzna, zniszczone ściany oraz posadzka, a także zły stan sanitarno-techniczny łazienek.
Warto podkreślić, że projekt zakłada stworzenie nowej oferty kulturalnej. Dla dzieci i młodzieży będą prowadzone zajęcia edukacyjne o tematyce historycznej i regionalistycznej, m.in. warsztaty archeologiczne ?Pradzieje Ziemi Opatowskiej?, ?mini-wykopaliska? w piaskownicy; warsztaty geologiczne. Dla dorosłych i seniorów w salach wystawowych będzie możliwe oglądanie umieszczonych rzeźb i prac regionalnych artystów. W celu zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w tym osobom z niepełnosprawnościami zostanie przygotowana prezentacja multimedialna przez przewodników Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie prezentująca bogactwo organizowanych wystaw. Będzie to wirtualny spacer po podziemiach przez osoby niepełnosprawne. Prezentacja zawierać będzie zdjęcia oraz krótkie filmy z Podziemnej Trasy, na podstawie których przewodnik ?oprowadzi? turystów. Prezentacja wyświetlana będzie w pracowni warsztatowej zlokalizowanej na parterze budynku.
Całkowita wartość projektu to blisko 350.000 zł z czego 250.000 zł to środki uzyskane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *