Kram z „zielonym światłem”. Będzie zapowiadana inwestycja w Ostrowcu Świętokrzyskim

Prezes firmy KRAM Polska, Zbigniew Przybysz dopiął swego. Po latach starań i rozmów doprowadził do zmiany stanu prawnego gruntu, który nabył, aby rozwinąć swój zakład produkcyjny w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Firma KRAM Polska, która jest jednym z największych producentów opakowań papierowych, tekturowych oraz folii spożywczej dla branży gastronomicznej, jeszcze w 2016 r. nabyła teren na Starym Zakładzie, aby rozbudować swą siedzibę w Ostrowcu Świętokrzyskim. Rok później zaczęły się prace rozbiórkowe znajdujących się tam ruin. Kiedy wszyscy zaczęli odliczać do budowy nowej hali, pojawił się problem. Otóż Wojewoda Świętokrzyski nie wyraził zgody na rezygnację z użytkowania wieczystego i zbycie prawa własności nieruchomości na rzecz użytkownika, czyli firmę KRAM Polska. Zdaniem Urzędu Wojewódzkiego taka transakcja dla Skarbu Państwa jest nieopłacalna, a dokładniej nieuzasadniona ekonomicznie. Wówczas Zbigniew Przybysz, prezes firmy KRAM, stwierdził, z uwagi na często zmieniające się w Polsce prawo, że nie postawi hali, po części na gruntach będących w jego własności, a po części w użytkowaniu wieczystym. Na rozmowach, spotkaniach upłynęły kolejne lata. W doprowadzenie do szczęśliwego finału zaangażowali się też przedstawiciele lokalnego samorządu.
– Podpisaliśmy akt notarialny przekształcający użytkowanie wieczyste na własność- nie kryje swego zadowolenia prezes Zbigniew Przybysz. W tej chwili rozważamy rozbudowanie zakładu w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zbigniew Przybysz, prezes KRAM Polska: -Podpisaliśmy akt notarialny przekształcający użytkowanie wieczyste na własność. W tej chwili rozważamy rozbudowanie zakładu w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wracając do początku, moim zdaniem taka forma własności, jak użytkowanie wieczyste nie powinna mieć miejsca w sensie gospodarczym. Każdy kto chce inwestować, to raczej to woli robić na swoim, a nie na czyimś. Zmienia się władza, zmieniają się przepisy. Prezes Zbigniew Przybysz przyznaje, że rozmowy były trudne, ale zyskał lokalne wsparcie. Co do służb Wojewody Świętokrzyskiego, jego zdaniem mimo iż deklarowano tzw. przychylne spojrzenie na cały proces, końcówka była nerwowa.
– Trzeba wiedzieć, że działka, o którą toczyły się negocjacje, sama w sobie nie stanowi żadnej wartości – uważa prezes KRAM Polska. Ponieważ jest ona i długa, a więc nie ma możliwości usytuowania żadnego zakładu zachowując wszelkie przepisy chociażby ppoż. Ta działka w połączeniu z tą, którą już wcześniej byliśmy właścicielami, stanowi wartość inwestycyjną. Dziwiło mnie, że urzędnicy nie rozumieją tak prostego faktu.
KRAM Polska zakończyła w tym roku proces inwestycyjny w Dzierzgoniu, gdzie powstała nowoczesna hala, gdzie powstają opakowania kartonowe, przestrzenne, teraz trzeba mieć nadzieję, że przyjdzie kolej na Ostrowiec Świętokrzyski.
– Przede mną sprawy urzędnicze, ale już wykrystalizowała się koncepcja rozbudowy- mówi prezes Zbigniew Przybysz. Teraz czekamy na formalną decyzję w postaci scalenia działek. Bez tego nie rozpoczniemy tego przedsięwzięcia. Ciągle jednak inwestujemy w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie na przestrzeni ostatnich miesięcy trafiły trzy nowe urządzenia. W tej chwili będziemy dostawiali namiot, który zwiększy nasze możliwości magazynowe. W tym tygodniu zapadnie decyzja co do zakupu kolejnych maszyn.
Prezes Zbigniew Przybysz twierdzi, że proces inwestycyjny nie jest zagrożony, a jego firma nie odczuła kryzysu wywołanego pandemią.
– Nie skorzystaliśmy z żadnego rozwiązania zaproponowanego w tarczy dla przedsiębiorców- mówi. Mieliśmy co prawda dwa miesiące spadku obrotów, ale obecnie już wszystko wróciło do normy i mamy wyniki nawet nieznacznie wyższe niż przed rokiem. Jesteśmy usytuowani blisko branży spożywczej, która jest najbardziej uodporniona na wszelkiego typu zawirowania.
Przypomnijmy, że pierwszy raz o firmie KR AM Polska w Ostrowcu Świętokrzyskim usłyszeliśmy na początku 2012 r., kiedy to został podpisany akt notarialny, a spółka zakupiła nieruchomości o pow. 2 ha na Starej Hucie, aby postawić halę produkcyjną. Początkowo firma zdecydowała się jednak na przejęcie zależnego wówczas od Interspeedu, ostrowieckiego przedsiębiorstwa ?Eko -Pak?, poruszającego się w tym samym segmencie odbiorców ? różnego typu opakowań papierowych. Na jego podwalinach powstała spółka ?Optima Pack?, która została wchłonięta przez KRAM Polska. W lutym 2015 r. Kram Polska swą produkcję przeniósł do nowoczesnej hali o pow. 3 tys. m kw. wraz z towarzyszącym jej budynkiem biurowym na terenie Starej Huty.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Kram z „zielonym światłem”. Będzie zapowiadana inwestycja w Ostrowcu Świętokrzyskim

  • 28 września 2020 at 16:19
    Permalink

    W tytule piszecie że będzie inwestycja a z tekstu wynika że… Nie będzie. Po co ten artykuł?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *