Najwięcej ofert pracy z sektora usług i przemysłu

W ubiegłym tygodniu, na stronie urzędu pracy i na portalach internetowych, pojawiły się nowe oferty pracy z ostrowieckich firm.
Tylko na stronie ostrowieckiego urzędu pracy jest aktualnie blisko 190 ofert pracy. W regionie jest ich ponad dwa i pół tysiąca.
We wrześniu nasza ?eksportowa? firma BC -LDS, producent cystern m.in. do transportu paliw płynnych, gazów skroplonych (LPG), złożyła ofertę dla elektryka, wytaczarza, spawacza elektrycznego, technologa itp. TBC CONSTRUCTION, spółka z Dębowej Woli, poszukuje spawacza i ślusarza.
Na stronach ostrowieckiego urzędu są oferty dla operatora maszyn produkcyjnych, pras kuźniczych, wspomnianych ślusarzy i spawaczy, monterów konstrukcji, malarzy konstrukcji stalowych ? firma z Bodzechowa, ale również mechaników samochodowych, szwaczek, kucharzy i innych pracowników gastronomii, hydraulików, oczywiście operatorów koparki, ładowarki itp. Jest jednak jedno ?ale? ? pracodawcy oferują zazwyczaj najniższe wynagrodzenie ? 2.600 zł brutto.
Pod koniec ubiegłego tygodnia w rejestrze ofert pracy w regionie było ponad dwa i pół tysiąca propozycji zatrudnienia, zgłoszonych przez lokalnych pracodawców. Z satysfakcją odnotowujemy, że potrzeby kadrowe firm po okresie zamrożenia gospodarki, spowodowanej pandemią korona wirusa, rosną. Najgorsze mamy już za sobą.
Paweł Płatek, specjalista z Centrum Obsługi Pracodawcy Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim podkreśla, że z każdym miesiącem jest więcej ofert pracy. Co najważniejsze, wzrosło zainteresowanie pracą ze strony poszukujących zatrudnienia. Jest ono znacznie większe niż przed pandemią. Niestety, tradycyjnie brakuje wykwalifi kowanych pracowników i specjalistów w zawodach związanych z obróbką metali m.in. spawaczy, ślusarzy, mechaników itp.
Rekordowy pod względem ofert był rok 2018. W ubiegłym roku propozycji zatrudnienia było mniej o 16 proc. W tym roku najgorszy był marzec. W kwietniu niepewność co do losu firm i gospodarki nadal utrzymywała się, ale już od czerwca firmy rozpoczęły rekrutację potrzebnych im pracowników. W ubiegłym tygodniu tylko na stronach urzędów pracy w regionie było 2.582 oferty. W pierwszym półroczu najwięcej ofert kierowano do pracowników sektora usług – 22 proc. wszystkich, następnie sprzedawców oraz pracowników firm produkcyjnych. Nadal poszukiwani są operatorzy maszyn i monterzy ? 8 proc. ofert pracy.
Struktura ofert pracy trafiających do urzędów pracy w województwie świętokrzyskim różni się od tych zamieszczanych w Internecie. Do urzędów trafia sporo ofert nie wymagających wysokich kwalifikacji i z reguły są to propozycje gorzej opłacane. Z kolei na witrynach internetowych zamieszczane są głównie oferty dla specjalistów i pracowników z określonymi kwalifikacjami.
Z badań wynika, że w świętokrzyskim jest mniej ofert dla specjalistów i pracowników biurowych, więcej zaś dla pracowników przemysłowych, rzemieślników, operatorów maszyn, monterów itp.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *