W hołdzie ofiarom ostrowieckiej egzekucji

Jak co roku, wieczorem 30 września odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1942 roku ?powieszenia 29 ostrowczan na Rynku.

Obchody 78 rocznicy ostrowieckiej egzekucji rozpoczęto modlitwą i  zapaleniem zniczy przy pomniku na cmentarzu parafialnym przy ul. Denkowskiej. W intencji zamordowanych odbyła się Msza św. w kolegiacie św. Michała Archanioła odprawiona przez ks. Mirosława Nakoniecznego, który w homilii przypomniał znaczenie wolności, za którą nasi przodkowie oddawali życie.

Druga odsłona uroczystości na ostrowieckim Rynku, z uwagi na trwającą pandemię i trudne warunki pogodowe, miała charakter indywidualny. Jak co roku, wiązanki składali przedstawiciele władz miasta i powiatu ostrowieckiego, ale przede wszystkim członkowie rodzin powieszonych przez hitlerowców ostrowczan. Pomimo upływu 78 lat od tragicznych wydarzeń, ta pamięć wciąż w ich domach jest żywa. Od 1989 r. obchody mają charakter ogólnomiejski. Jednak dla rodzin straconych ostrowczan, to indywidualne, trudne przeżycia, które wywarły piętno na ich przyszłości i są testamentem dla kolejnych pokoleń.  Tadeusz Plaskota, syn powieszonego śp. Jana Plaksoty wciąż z nieukrywanym wzruszeniem wspomina tragiczną śmierć swojego ojca, której był świadkiem, jako mały chłopiec. Pamięta dokładnie rozpacz matki. 30 września 1942 roku, 29 rodzin pogrążyła żałoba. Dziś obowiązkiem każdego mieszkańca miasta jest pamięć, gdyż ten testament pozostawiony przez ofiary ostrowieckiej egzekucji jest skierowany do każdego z nas.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *