,,Jodła 2020”. Uczniowie mundurówki z Opatowa szkolą się jak żołnierze (zdjęcia)

Uczniowie klas mundurowych ZS Nr 1 w Opatowie po kilkumiesięcznej przerwie z wielkim zapałem stawili się na szkoleniu, jakie przygotowała dla nich Fundacja Grom Combat z nauczycielami koordynującymi – Edytą Gwoździk i Markiem Frejlichem przy wsparciu Józefa Komisarka i Tomasza Świątka.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Do 80 osobowej grupy młodzieży dołączyli również żołnierze ze 102.Batalionu Piechoty Lekkiej w Sandomierzu. Dwunastogodzinne szkolenie w lesie poprowadzili instruktorzy fundacji: mjr Jacek Kowalik, ppor Adam Szela, absolwenci ZS Nr1 w Opatowie związani ze służbami mundurowymi: Mateusz Firmanty i Dawid Krakowiak oraz podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej: Konrad Zygadło, Grzegorz Słowik oraz Przemysław Kidoń.
-Zajęcia z zielonej taktyki, survivalu, elementów systemu Grom Combat, pomocy przedmedycznej, a także poruszania się za pomocą azymutów dla starszych uczniów były okazją do utrwalenia wiedzy i umiejętności, natomiast dla 30 osobowej grupy z pierwszej klasy mundurowej były zetknięciem z nieznaną dla nich dotychczas wiedzą, a jednocześnie wspaniałą okazją do integracji ze starszymi koleżankami i kolegami- powiedział pan Marek Frejlich.
-Szkolenie w lasach Gór Świętokrzyskich sprzyja refleksjom i wspomnieniom odwołującym się do wydarzeń z okresu II wojny światowej i żołnierzy Zgrupowania płk Jana Piwnika. Dlatego też na spotkanie z uczestnikami szkolenia przybyli pasjonaci tamtych wydarzeń i wspaniałych ludzi walczących o wolność ojczyzny- przedstawiciele Stowarzyszenia ,,Pamięci Ponury- Nurt”, którzy pięknie opowiedzieli o bohaterze Gór Świętokrzyskich ,,Ponurym” i jego żołnierzach- poinformowała pani Edyta Gwoździk. -Była to także okazja do spotkania z dowódcą 102. Batalionu Piechoty Lekkiej w Sandomierzu ppłk Arkadiuszem Nenutilem.
Kolejnym elementem było przejście leśnymi ostępami na Szczytniak i zejście na polanę w Nowym Skoszynie, gdzie czekała gorąca żołnierska grochówka, znalazł się czas na rozmowy i chwile wytchnienia, po których nastapiło podsumowanie zajęć przez kadrę instruktorską. Wydarzenie to mogło się odbyć dzięki uprzejmości Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Łagów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *