Rozmowa z dr n. med. Michałem Kamińskim, specjalistą chorób oczu

Na czym polega choroba – zaćma, jakie są objawy i metody jej leczenia?

Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki. Pacjent zaczyna widzieć przez mgłę, co często określa jako widzenie przez brudną szybę. Pojawiają się trudności podczas czytania, oglądania telewizji czy prowadzenia samochodu. Często występują problemy z dobraniem okularów. W przypadku zaćmy w miarę starzenia się, białka tworzące soczewkę oka ulegają przemianom. Soczewka twardnieje, staje się cięższa, żółta, nieprzepuszczalna dla promieni słonecznych, traci przejrzystość i zdolność akomodacji tj. zdolność widzenia przedmiotów z różnych odległości.
Jedyną metoda leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny. Zaćma wcześniej zdiagnozowana jest łatwiejsza do zoperowania. Z operacją zaćmy nie wolno czekać. W OKOKLINIK w ramach NFZ wszczepiamy zarówno soczewki jednoogniskowe jak i toryczne (korygujące astygmatyzm ) . Stosujemy również wszczepy wszystkich rodzajów soczewek premium; w tym w szczególności wieloogniskowych. Dobór sztucznych implantów w OKOKLINIK odbywa się za pomocą uznanego za najbardziej precyzyjne urządzenie; laserowego biometru Master firmy Carl Zeiss.
OKOKLINIK wykonuje również iniekcje doszklistkowe w przypadku AMD. Co to jest za jednostka chorobowa i na czym polega jej leczenia?
OKOKLINIK wyspecjalizował się również w leczeniu i diagnostyce schorzeń siatkówek. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem – AMD to schorzenie powodujące utratę centralnego widzenia. Jest główną przyczyną upośledzenia ostrości widzenia u osób po 50 roku życia. Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem dzielimy na postać suchą i mokrą. Objawy towarzyszące AMD to zmiana kształtu obrazów, utrata ostrości wzroku, zaburzenia widzenia barwnego, utrata wrażliwości na kontrast, ubytki w centralnym polu widzenia, załamywanie się linii, zamazany obraz.
Diagnostyka AMD polega na badaniu ostrości widzenia, badanie dna oka, i badaniach obrazowych; OCT i angiografii fluorescencyjnej. OCT optyczna koherentna tomografia jest nowoczesną, bezkontaktową techniką obrazowania zmian na dnie oka, która umożliwia otrzymanie precyzyjnych przekrojów warstw siatkówki. Technika ta umożliwia uwidocznienie najmniejszej zmiany w siatkówce, dając możliwość analizy jej przekrojów i analizy obrazu trójwymiarowego. Wskazaniami do wykonania badania OCT oprócz AMD są błony nasiatkówkowe, obrzęk plamki, otwór w plamce, trakcje szklistkowo-siatkówkowe, błona podsiatkówkowa, retinopatia cukrzycowa, centralna retinopatia surowicza. Badanie jest nieinwazyjne i w zasadzie nie wymaga rozszerzenia źrenicy.
W OKOKLINIK można również wykonać w ramach kontraktu z NFZ najbardziej skomplikowany zabieg okulistyczny witrektomię. Na czym polega witrektomia?
Witrektomia jest to zabieg chirurgiczny, w trakcie którego wprowadza się do wnętrza gałki ocznej narzędzia mikrochirurgiczne i poprzez szereg technik chirurgicznych stara się uzyskać efekt naprawy lub też usunięcia stanu chorobowego. Słowo ?witrektomia? oznacza wycięcie ciała szklistego tj. galaretowatej substancji wypełniającej największą przestrzeń gałki ocznej ? komorę ciała szklistego. Witrektomia to często zabieg ostatniej szansy na poprawę widzenia. Wskazania do witrektomii to choroby siatkówki: odwarstwienia, niedrożności naczyń, otwory siatkówki, błony przed- i podsiatkówkowe, krwotoki podsiatkówkowe, krwotoki do ciała szklistego, zmiany patologiczne w ciele szklistym, stany zapalne gałki ocznej i pozapalne, urazy przenikające gałki ocznej oraz stany pourazowe, także z obecnością ciała obcego. W OKOKLINIK wykonujemy operacje witrektomii w ramach kontraktu z NFZ. Zabieg wykonywany jest w systemie chirurgii jednego dnia, w znieczuleniu miejscowym. Niektóre witrektomie wykonuje się w połączeniu z innymi operacjami, takimi jak usunięcie zaćmy, czy z założeniem opaski lub plomby wgłębiającej ścianę gałki ocznej.
Posiadacie również doskonały sprzęt do diagnostyki i leczenia jaskry?
Diagnostykę jaskry prowadzimy w OKOKLINIK oparciu o pakiety badań diagnostycznych, dających możliwość podczas jednorazowego pobytu w naszych klinikach wykonanie szeregu badań, precyzyjnie diagnozujących zmiany jaskrowe. W ramach pakietów wykonujemy badania HRT, GDX, pole widzenia. W leczeniu jaskry opieramy się o najnowocześniejszy laser do SLT oraz operacje przeciw jaskrowe. 

Dr n. med. Michał Kamiński specjalizacja z chorób oczu i zdrowia publicznego. Wieloletni mikrochirurg okulistyczny, specjalizujący się w operacjach zaćmy, witrektomii i operacjach przeciw jaskrowych. Doświadczenie zdobywał w Polsce i za granicą. Przeprowadził tysiące skomplikowanych, wysokospecjalistycznych operacji. W 2019 r. wykonał, osobiście, rekordową, największą ilość operacji zaćm w Polsce! Stworzył własną szkołę mikrochirurgii okulistycznej. Twórca ogólnopolskiej sieci klinik okulistycznych OKOKLINIK i jej główny operator. W zakresie diagnostyki okulistycznej specjalizuje w wysokospecjalistycznej diagnostyce chorób oczu; badaniach angio-OCT, UBM, USG, HRT,GDX. Specjalizuje się również w zakresie zabiegów laseroterapii okulistycznej.

Pod koniec roku 2008 powstała ogólnopolska sieć klinik okulistycznych Nowoczesne Centrum Okulistyczne OKOKLINIK. To już 12 lat funkcjonowania. Właścicielem sieci jest dr n. med. Michał Kamiński. Ideą powstania OKOKLINIK było stworzenie podmiotów leczniczych specjalizujących się w mikrochirurgii okulistycznej; w szczególności w operacjach zaćmy, witrektomii i operacjach p-jaskrowych, w miejscowościach i powiatach gdzie ich dotychczas nie było, by pacjenci nie musieli wędrować do odległych szpitali lub wyjeżdżać za granicę. OKOKLINIK jest jedną z największych sieci klinik okulistycznych w Polsce.
Przez 12 lat w OKOKLINIK wykonano ponad 45 000 operacji zaćmy, 1 200 operacji witrektomii i ponad 5 tys. operacji przeciw jaskrowych. W jedenastu poradniach OKOKLINIK, na terenie Polski przyjęto dziesiątki tysięcy pacjentów. Od 6 lat dr Kamiński realizuje ambitny projekt budowy własnych, wielometrażowych budynków z przeznaczeniem na niepubliczne szpitale. Podstawą funkcjonowania podmiotów dr Kamińskiego są kontrakty z NFZ w zakresie lecznictwa szpitalnego i ambulatoryjnego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *