Na Krzemionkach o starożytnej historii wina

?(?) Wino jest ze wszech miar napojem pożytecznym, najsłodszym lekarstwem i wywołuje najrzadziej przesyt z tego, co przyjmujemy (?)? Plutarch z Cheronei, De tuenda sanitate praecepta (Zalecenia w trosce o zdrowie) 19

Napoje alkoholowe towarzyszą człowiekowi od bardzo dawna. Eksperymenty z ich wytwarzaniem zaczęły się już w młodszej epoce kamienia, czyli w neolicie, a być może nawet nieco wcześniej. To właśnie w tych odległych czasach ludzie na wielu obszarach Starego Świata po raz pierwszy poznali pożytki i przyjemności (oraz przeważnie nielubiane skutki uboczne) wynikające z mniej lub bardziej umiejętnego wykorzystania procesu fermentacji. Starożytni Egipcjanie, mieszkańcy Bliskiego Wschodu, Grecy, Rzymianie ? wszyscy oni doceniali zalety szlachetnego trunku powstającego z winogron.

Spotkanie w niedzielę, 11 października w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie ?Krzemionki? pozwoli uczestnikom zapoznać się z historią wina i winiarstwa w odległej przeszłości. Osoby biorące udział w zajęciach dowiedzą się, gdzie i kiedy najwcześniej wytwarzano wino, jak rozwijała się uprawa winorośli i produkcja trunku z winnego moszczu w pradziejach i w starożytności, oraz jaka była gospodarcza rola winiarstwa. Poznają także wiele cenionych w starożytności gatunków wina. Będą mogli poznać panujące w dawnych kulturach zwyczaje i obrzędy związane z produkcją i konsumpcją tego trunku. Wino było bowiem nie tylko napojem, ale także integralnym elementem wielu antycznych rytuałów, po części o charakterze religijnym. Jego spożywanie stało się też tematem utworów literackich chwalących uroki życia. Zapraszamy na wędrówkę ?winnym szlakiem? poprzez epoki: od neolitu po wczesne średniowiecze, połączoną z degustacją wina, jako smakowego dodatku podkreślającego tematykę warsztatów.
Prowadzenie: dr Szymon Modzelewski
11 października (niedziela) godz. 16.00
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki
Wstęp: 15 zł / osoba.
Chętnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie pod nr telefonu 41 330 45 50 / 669 970 499 lub wysyłając e-mail na adres: promocja@krzemionki.info lub poprzez wiadomość na Messenger.
Zajęcia przeznaczone są wyłącznie dla osób powyżej 18 roku życia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *