W Górach Świętokrzyskich przybywa turystów. W raporcie o Ostrowcu i Krzemionkach ani słowa?

W minionym tygodniu z zaciekawieniem oddaliśmy się lekturze opracowanego przez portal Nocowanie.pl raportu na temat rozwoju turystyki w województwie świętokrzyskim.

Owszem, Ostrowiec Świętokrzyski nie ma takich zabytków, by przyciągał turystów z całej Polski, ale ? niestety – na próżno szukaliśmy jakichkolwiek informacji na temat zarówno potencjału bazy turystycznej naszego miasta, jak i wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pobliskich Krzemionek? Wciąż więcej mówi się o Bałtowie? Czyż nie czas na podjecie działań, by zacząć to zmieniać i stawiać na rozbudowę sieci noclegowej i hotelowej? Nie tak dawno mówił o tym, w kontekście budowy strategii rozwoju Ostrowca, prof. Andrzej Stando.

Atrakcyjne góry

Według portalu nocowanie.pl, w tym roku wzrosło zainteresowanie wypoczynkiem w województwie świętokrzyskim. Okazuje się, że coraz więcej osób odwiedza nie tylko Sandomierz, ale również malownicze Góry Świętokrzyskie. Okolice Łysicy popularne były zwłaszcza w miesiącach letnich, interesują się nimi również turyści, którzy swój urlop przełożyli na jesień. W opinii turystów Góry Świętokrzyskie to miejsce niezwykle urokliwe, a wędrówki szlakami Świętokrzyskiego Parku Narodowego, biegnącymi przez Puszczę Świętokrzyską i Puszczę Jodłową z wejściem na Łysicę szalenie atrakcyjne. Jedną z największych przyrodniczych atrakcji jest również Jaskinia Raj z Centrum Neandertalczyka. Miejscem najchętniej odwiedzanym przez turystów jest jednak Święty Krzyż. Zimą narciarze mogą z kolei liczyć na wyciągi w Krajnie, Bodzentynie i Bałtowie.

TOP 10

Miejscowości, którymi najbardziej interesowali się turyści rozsiane są po całym województwie. Najpopularniejszy jest Sandomierz, a w topowej piątce są jeszcze Kielce, Święta Katarzyna, Bodzentyn i Busko-Zdrój. Kolejne na liście są Bałtów, Solec-Zdrój, Bieliny, Chańcza i Chęciny. Tak podaje Kamila Miciuła, kierownik PR portalu Nocowanie.pl. Nie dziwi popularność Sandomierza, który w świadomości Polaków zagościł za sprawą serialu ?Ojciec Mateusz?. Z kolei Busko-Zdrój i Solec-Zdrój to popularne świętokrzyskie uzdrowiska, oferujące bogatą bazę sanatoryjną, a Bałtów kusi atrakcjami parku rozrywki. Cztery lokalizacje znajdują się na terenie Gór Świętokrzyskich, co świadczy o ich rosnącej popularności. Święta Katarzyna to znakomita baza wypadowa do zwiedzania Świętokrzyskiego Parku Narodowego, podobnie jak Bodzentyn.

Sandomierz popularny

Odkąd sandomierskie wzgórza staromiejskie na swoim rowerze zaczął przemierzać ojciec Mateusz, rozwiązując przy okazji kryminalne zagadki, notujemy wzrost zainteresowania miastem wśród turystów. Sandomierz doskonale wykorzystał swoje ?5 minut?: rozwinęła się baza noclegowa, powstało wiele nowych restauracji oraz przeprowadzono ważne inwestycje, takie jak rewitalizacja bulwarów nad Wisłą oraz parku Piszczele. Teraz to przyjazne dla turystów tereny zielone, w których odpoczywają od codziennego zgiełku.

Świętokrzyski Park Narodowy kusi

Sandomierz to miasto, które podczas długich weekendów i wakacji pełne jest ludzi. To zarówno jego zaleta, jak i wada ? zwłaszcza dla tych, którzy chcą stosować się do zasad izolacji społecznej. Z tego też względu w wakacje prowadzący portal Nocowanie.pl zaobserwowali wzmożony ruch w Górach Świętokrzyskich ? przede wszystkim w miejscowościach położonych na skraju parku narodowego. Ogółem wiosną i latem 2020 roku ruch turystyczny na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego był mniejszy niż w analogicznym momencie 2019 r. Jednak od kiedy przywrócono możliwość wyjazdów, liczba odwiedzających zaczęła systematycznie rosnąć i tegoroczne wakacje w parku narodowym były już rekordowe. W lipcu i sierpniu br. Świętokrzyski Park Narodowy odwiedziło łącznie 54 260 osób, podczas gdy rok temu liczba zwiedzających wynosiła 42 380. Zwyczajowo najbardziej oblężone jest wejście na Łysicę od strony Świętej Katarzyny.

W tym roku, jakby nie było upływającym w dobie epidemii, o noclegi w Świętej Katarzynie pytano dwa razy częściej, niż w 2019 roku. Podobnie jest w przypadku Bodzentyna, również notującego rekordowe zainteresowanie. Terminy, o jakie pytają turyści w tych lokalizacjach, dotyczyły przede wszystkim wakacji, ale wiele osób planuje też wrześniowe wyjazdy. Według danych Nocowanie.pl, z jesiennego wypoczynku w Świętokrzyskiem chce skorzystać 200% Polaków więcej, niż rok temu! Przemawia za tym także niższa cena noclegów, niż w kurortach w Tatrach, Karkonoszach, czy Bieszczadach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *