Czym są sporty kynologiczne i jakie są najbardziej popularne?

Aktywność fizyczna pozwala na dłużej zachować sprawność, wspiera odporność i wydolność organizmu. Do tego wyzwala pozytywne emocje i sprzyja poprawie samopoczucia. Zależności te znajdują swoje zastosowanie zarówno wtedy, kiedy odniesiemy je do ludzi, jak i w odniesieniu do zwierząt. Nic więc dziwnego, że psie sporty cieszą się coraz większą popularnością.

Jeszcze jakiś czas temu o psich sportach nie było szczególnie głośno, a przynajmniej w naszym kraju. Ot, gdzieś daleko na Alasce organizowane są psie zaprzęgi. Tymczasem grupa dyscyplin sportowych, w których najważniejszą rolę odgrywają psy, wciąż się poszerza. Mało tego, nie tylko organizuje się zawody sportowe, ale wiele aktywności jest takich, że można je ćwiczyć amatorsko na co dzień. No i przyjemność czerpią zarówno czworonogi jak i ich opiekunowie.

Sporty kynologiczne – co to takiego?

Przy okazji uprawiania aktywności fizycznej z psem, możemy spotkać się z określeniem sporty kynologiczne. W największym skrócie można powiedzieć, że pod tą nazwą kryje się bardzo wiele dyscyplin sportowych polegających na czerpaniu przyjemności ze wspólnie spędzanego czasu i nieprzymuszaniu pupila. Ponieważ sportów kynologicznych jest naprawdę sporo, możemy znaleźć taką dyscyplinę, która z jednej strony będzie źródłem radości dla nas i naszego czworonożnego przyjaciela, a z drugiej będzie dostosowana do zdrowia, wieku i predyspozycji opiekuna i psa. Sprawdźmy zatem, które sporty kynologiczne są najchętniej wybierane.

Co mamy do wyboru?

W zasadzie dyscypliny wchodzące w skład sportów kynologicznych możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą z nich stanowią te, w których uprawiamy sport razem z naszym psem, a drugą grupą są sporty, gdzie właściwie stoimy z boku, a to pies musi się ruszać. Do najpopularniejszych sportów zaliczają się:

– agility – to swego rodzaju tor przeszkód dla psów. W trakcie pokonywania mostków i tuneli pies ćwiczy swoją zwinność. Ta dyscyplina sportowa wzbudza mnóstwo emocji i nieraz organizuje się specjalne zawody sportowe dla psów.

– dog frisbee – to właściwie ta sama zabawa, w jaką bawimy się z rodziną i przyjaciółmi, z tym wyjątkiem, że frisbee, czyli plastikowy talerzyk, nie łapie druga osoba, tylko zwierzak.

– canicross – to z kolei jeden ze sportów wymagający większego zaangażowania opiekuna. Wiąże się z biegiem przełajowym. Potrzebna będzie specjalna smycz, którą właściciel jest połączony z psiakiem. Bez linki amortyzacyjnej będzie to niemożliwe, tak samo pamiętajmy, by przygotować dla siebie odpowiednie obuwie.

– dogtregging – mniej obciążający sport niż canicross, bo co prawda nadal jest to wspólna aktywność, ale zamiast biegu przełajowego, wybieramy się na długą wędrówkę.

– dog dancing – to jedna z ciekawszych i bardziej efektownych aktywności. W dosłownym tłumaczeniu jest to taniec z psem. Mamy muzykę, układ choreograficzny, a pies naśladuje ruchy opiekuna. Ta dyscyplina jest odpowiednia dla wszystkich ras psów, a kroki taneczne łatwo dostosować do kondycji psa.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *