Finał ?szesnastki? (zdjęcia)

Całodobowy sprawdzian nabytych umiejętności zdali Świętokrzyscy Terytorialsi. ?Pętla taktyczna? to egzamin kończący szesnastodniowe szkolenie podstawowe tak zwaną ?szesnastkę?.

Od ponad dwóch tygodni prawie 30 nowo powołanych żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizowało swoje pierwsze szkolenie w WOT. Szkolenie podstawowe i wyrównawcze rozpoczyna służbę oraz cykl szkoleń jakie czekają na ochotników w Wojskach Obrony Terytorialnej. Finałem była pętla taktyczna praktyczny, sprawdzian zdobytych umiejętności. Egzamin został przeprowadzony wczoraj tj. czwartek 22 października 2020r. na poligonie w Nowej Dębie pod okiem instruktorów ze Świętokrzyskiej Brygady WOT.

Sprawdzian jest w formą marszu terenowego w którym żołnierze w pełnym oporządzaniu, przemieszczając się z punku na punkt  wykonują zadania sprawdzające ich umiejętności. Drogę odnajdują na mapie. Poruszają się marszem ubezpieczonym, skrycie bo dzięki temu sprawdzane są ich umiejętności maskowania. W punktach kontrolnych które mają na swojej trasie przemarszu czekają na nich instruktorzy z zadaniami, którym muszą sprostać. To między innym: przetransportowanie rannego na polu walki, dostarczenie skrzynki amunicji czołgając się, zorientowanie się w terenie przy pomocy mapy, busoli, wykorzystanie szyków patrolowych oraz znaków dowodzenia, prawidłowe oraz w określonym czasie założenie maski przeciw gazowej.  Najważniejszym elementem pętli jest strzelanie z karabinku MSBS Grot do celów ukazujących się oraz zerwanie kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki. Szkolenie zostało przeprowadzone zgodnie z obecnymi przepisami epidemicznymi oraz wymaganym reżimem sanitarnym.  

Fot. DWOT

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *