WOT wspiera personel ostrowieckiego Sanepidu

Jak informuje por. Marcin Kowal, Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozszerzają swoje wsparcie dla służb sanitarnych i medycznych. Nieoceniona pomoc wojska stała się niezbędna w pracy administracyjnej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w regionie.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w czasie pandemii wspierają służby medyczne na wielu płaszczyznach. Najbardziej widoczni są w szpitalach i przychodniach, gdzie między innymi mierzą temperaturę. Jednak aby cały system opieki w czasach pandemii mógł sprawnie funkcjonować, potrzebny jest ogrom pracy administracyjno-biurowej, którą wykonują Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Żołnierze  już na wiosnę podczas trwania akcji pod kryptonimem ,,Odporna wiosna? byli obecni w powiatowych stacjach Sanepidu na terenie województwa świętokrzyskiego. Jednak w chwili obecnej sytuacja pandemiczna w kraju i regionie nałożyła na nie ogrom obowiązków i pracy biurowej. W związku z tym Dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej podjął decyzję o znacznym wzmocnieniu wsparcia dla stacji sanepidu w regionie. W chwili obecnej blisko 30 żołnierzy jest obecnych w 5 Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych: w Kielcach, Busku-Zdroju, Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim i w Jędrzejowie.

Zakres pracy Terytorialsów obejmuje między innymi sortowanie korespondencji, wpisywanie danych do systemu ewidencyjnego, archiwizowanie dokumentów, sporządzanie notatek i zawiadomień o odbyciu kwarantanny i wiele innych.

 

 

W tej chwili w województwie świętokrzyskim jest ponad 11 tyś. osób objętych kwarantanną. Obecność w Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych wpisuje się w szerokie, kompleksowe wsparcie WOT na rzecz służby zdrowia. Zaczyna się pracą administracyjno-biurową, przez wspólny z Policją monitoring osób w kwarantannie, aż po stałą obecność w szpitalach oraz pobieranie przez żołnierzy wymazów i ich transport do laboratoriów.

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej od czerwca realizują akcję pod kryptonimem ,,Trwała Odporność?, której cel skupia się w pięciu słowach: Zapobiegaj, Identyfikuj, Izoluj, Wspieraj, Przywracaj. W swoich działaniach ukierunkowują się na wsparciu opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *