Jak szybko przygotować przesyłkę? Doradzamy

Często zwracasz do sklepu rzeczy, które okazały się nietrafionym zakupem? Wysyłasz prezenty pocztą, ponieważ z powodu wirusa nie możesz spotkać się z bliskimi? A może prowadzisz sklep online? Jeżeli na któreś z tych pytań możesz odpowiedzieć twierdząco, to zapewne przygotowywanie przesyłek jest dla ciebie codziennością. Warto jednak zastanowić się czy robisz to w prawidłowy sposób. Wszystkie przedmioty muszą przecież dotrzeć do odbiorcy w nienagannym stanie. Podpowiemy ci jak usprawnić ten proces, czyli jak zapakować wszystkie przedmioty szybko, ale dokładnie. Sprawdź co powinieneś wiedzieć o pakowaniu.

Zacznij od pudełka

Wybór opakowania to w przypadku przygotowywania paczki podstawowa kwestia i wbrew pozorom wcale nie tak oczywista. Przy wyborze odpowiedniego pudełka zawsze należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, wymiary. Jeśli opakowanie będzie za małe, zawartość uszkodzi tekturowe ścianki. Upychanie rzeczy do środka na siłę nie wchodzi zatem w grę. Druga skrajność też jest nie do zaakceptowania. W zbyt dużym pudełku rzeczy będą się przemieszczać i obijać o boki lub o pozostałą zawartość paczki. Lepiej więc wybrać opakowanie, którego rozmiary są optymalne. Jak je określić? Po włożeniu do pudełka zawartość, nie powinna stykać się z żadną ze ścianek opakowania, a wolnej przestrzeni powinno zostać niewiele. Wybierając opakowanie, powinniśmy także zastanowić się w jaki sposób nadamy naszą przesyłkę. Ma to duże znaczenia zwłaszcza, gdy korzystamy z paczkomatów. Wówczas nasze pudełko powinno być dostosowane do wielkości skrytek. W takim przypadku warto wykorzystać specjalne kartony do paczkomatów, które dostępne są w sklepach internetowych w różnych wariantach. Musimy także zwrócić uwagę na wytrzymałość opakowania. W tym celu sprawdź z ilu warstw tektury zostało wykonane i jaki typ fali został w nim zastosowany. Do wysyłki większości przedmiotów wystarczy tektura trójwarstwowa, ale jeśli nadajesz szczególnie ciężkie rzeczy, lepiej wykorzystać tekturę pięciowarstwową o fali BC. Nie bez znaczenia jest także rodzaj pudełka. Jeśli zwracasz towar do sklepu, wystarczające okażą się tradycyjne kartony klapowe, ale jeżeli nadajesz towar do klientów lub przesyłasz prezenty bliskim, warto skorzystać z kartonów fasonowych. Złożysz je bez użycia taśmy klejącej, a ponadto takie opakowania lepiej się zaprezentują, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wariant w kolorze białym. Nieco więcej trudności może nastręczyć wysyłka przedmiotów  wykonanych z papieru np. grafik, plakatów, projektów czy tapet. Takich przedmiotów nie umieścimy przecież w tradycyjnym opakowaniu. Wtedy należy zastosować kartony tubowe, w których papier się nie przedrze ani nie pogniecie.

Zabezpiecz i starannie ułóż wszystkie przedmioty

Skoro wybór pudełka mamy już za sobą, czas przejść do kolejnego kroku, czyli odpowiedniego przygotowania zawartości. Do wysyłki rzeczy kruchych: szklanych figurek, naczyń ceramicznych i ozdobnych waz, potrzebujesz dodatkowych akcesoriów w postaci tektury i folii bąbelkowej. Wszystkie delikatne przedmioty należy przed umieszczeniem w pudełku owinąć folią, a potem ułożyć tak, by nie stykały się z pudełkiem ani z pozostałymi rzeczami, które się w nim znajdą. Jeśli do przesyłki mają zostać dołączone drobne przedmioty np. śruby, gwoździe czy elementy mechanizmów, należy umieścić je w strunowym woreczku. W przeciwnym razie części mogą się pogubić, a w dodatku zarysować pozostałe przedmioty. Bez względu na rodzaj zawartości cała wolna przestrzeń w pudełku powinna zostać starannie wypełniona papierem, pianką lub skropakiem. Po wypełnieniu i zamknięciu paczki, należy zabezpieczyć ją taśmą. Należy użyć specjalistycznych taśm pakowych wykonanych z trwałych materiałów np. z kauczuku. Tylko taki wybór daje nam gwarancję bezpieczeństwa przesyłki. Pudełko powinno zostać zabezpieczone kilkoma warstwami taśmy, które umieścimy wzdłuż i w poprzek opakowania. Pamiętaj, by szczególną uwagę zwrócić na dno kartonu i jego krawędzie.

Umieść etykiety i list adresowy

Pudełko zostało właśnie zamknięte, teraz należy je zaadresować i odpowiednio oznaczyć. W tym celu zastosuj etykiety samoprzylepne z nadrukami. Przydatne okażą się zwłaszcza naklejki ostrzegające o kruchej zawartości i naklejki : góra” ,” dół”, dzięki którym pracownicy firmy kurierskiej będą wiedzieć w jakim położeniu umieścić naszą przesyłkę. List przewozowy powinieneś umieścić w widocznym miejscu. Nie może jednak zostać przyklejony na krawędziach opakowania. Uważaj także, by przez przypadek nie przesłonić wydrukowanych na nim danych taśmą pakową.

Wysyłka paczki nie musi być czasochłonnym zajęciem. Jeśli pod ręką znajdą się odpowiednie akcesoria, cały proces zajmie ci zaledwie kilka minut. Musisz tylko pamiętać o kilku prostych zasadach, a twoja przesyłka będzie należycie zabezpieczona na czas transportu.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *