Kosmetyki naturalne dla dzieci, co musisz o nich wiedzieć?

Coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na składy kosmetyków, które codziennie stosujemy do pielęgnacji ciała. Staramy się unikać szkodliwych substancji, które mogłyby powodować podrażnienia i zaczerwienienia skóry, wywoływać wysypki, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia. Skoro takie konsekwencje może mieć stosowanie szkodliwych substancji przez dorosłych, o ile bardziej narażona jest na nie skóra dzieci. Powinniśmy zatem ostrożnie wybierać kosmetyki dla naszych pociech i zacząć sięgać po naturalne produkty o dobrym składzie. Jak wybrać najlepsze kosmetyki dla dziecka? Podpowiadamy.

1.Sprawdzaj atesty i certyfikaty

Przy wyborze produktów do pielęgnacji dla dzieci nie należy kierować się wyłącznie określeniami umieszczanymi na etykiecie przez producenta. Pierwszym kryterium wyboru powinny być atesty. Kosmetyki dedykowane dzieciom poniżej trzeciego roku życia powinny posiadać atest Centrum Zdrowia Dziecka lub Państwowego Zakładu Higieny. Warto także zwracać uwagę na dodatkowe certyfikaty wydawane przez organizacje zajmujące się kwestią alergenów. Przed udaniem się na zakupy warto spisać sobie nazwy takich instytucji, by łatwiej odnaleźć produkty bezpieczne dla skóry dziecka.

2.Wybieraj kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne dla dzieci

Do pielęgnacji skóry najmłodszych warto wybierać kosmetyki, których receptury oparte są na składnikach pochodzenia naturalnego. Takie produkty mają korzystny wpływ na skórę, oczyszczają ją i nawilżają, nie zaburzając jednocześnie bariery lipidowej. Działają łagodnie, ale skutecznie. Kosmetyki naturalne dla dzieci mają dobre składy i zazwyczaj są hipoalergiczne, więc nie wywołują podrażnień i wysypek. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre naturalne substancje mogą powodować reakcje alergiczne, więc zawsze należy najpierw upewnić się czy dziecko nie jest uczulone na któryś ze składników. Naturalne kosmetyki zawierają mnóstwo dobroczynnych substancji takich jak: miód, olej migdałowy, wyciągi z rumianku, bławatka, aloesu, rokitnika i granatu, masło shea, olej z wiesiołka, jojoba czy arganowy. Co istotne, część kosmetyków dla dzieci oparta jest na naturalnych formułach nawet w stu procentach. Ponadto niektóre zawarte w nich substancje pochodzą z roślin, które wzrastały na uprawach ekologicznych, co poświadcza się na opakowaniu odpowiednim certyfikatem. Duży wybór produktów do pielęgnacji dla dzieci znajdziesz na stronie: kufereknatury.pl/, gdzie dostępne są kosmetyki w niskich cenach i o różnorodnym zastosowaniu.

3.Czytaj składy

Jeśli chcesz mieć gwarancję, że kosmetyki, które wybierasz dla dziecka są najwyższej jakości, powinieneś zawsze zwracać uwagę na ich skład zawarty na etykiecie. Niestety producenci nie zawsze rezygnują z wykorzystywania składników mogących wywoływać niepożądane skutki. Nie dokonuj więc zakupu jeśli okaże się, ze produkt, który zamierzasz wybrać zawiera: wazelinę, olej parafinowy, parabeny, glikole, SLS, silikony czy stabilizatory (ETDA). Te substancje nie wpływają dobrze na skórę dzieci i mogą wywoływać podrażnienia.

4.Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pamiętaj, że na pierwszym miejscu w składzie umieszczonym na etykiecie znajduje się nazwa substancji, której w danym produkcie znajduje się najwięcej. Kolejność równoznaczna jest zatem z ilością, w jakiej składnik został wykorzystany w procesie produkcji. Długość składu nie przesądza o jakości, ale w produktach naturalnych jest on zazwyczaj krótki. Podczas zakupów zawsze należy sprawdzać, od którego roku lub miesiąca życia można stosować dany kosmetyk  i jaka jest data jego przydatności. Przed dokonaniem wyboru warto także zajrzeć na fora internetowe i blogi tematyczne, by zapoznać się z komentarzami innych rodziców na temat działania określonych produktów. Doświadczenie innych osób okaże się w tym przypadku bezcenne, ponieważ dzięki temu unikniemy straty pieniędzy, a przede wszystkim zapewnimy dziecku dobrą i bezpieczną pielęgnację. Pamiętajmy również, by nie przesadzać z ilością kosmetyków, którymi traktujemy skórę maluchów. Ciało najmłodszych jest bardzo wrażliwe, dlatego w tym przypadku należy zachować umiar.

Wybierając kosmetyki dla dzieci, nie powinniśmy kierować się hasłami reklamowymi, lecz zawsze sprawdzać atesty, skład i właściwości produktu. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że dany kosmetyk jest nie tylko skuteczny, lecz także bezpieczny dla skóry maluchów.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *