Udana recytatorska reaktywacja

Mimo pandemii koronawirusa udało się reaktywować Ogólnopolski Konkurs Recytatorski ?Interpretacje współczesności?.
Jego 33 edycja odbyła się w Domu Spokojnej Książki w Rżuchowie, a najlepsi okazali się Michał Zamilski (w kategorii wywiedzione ze słowa) oraz Elżbieta Jakóbczyk (w kategorii recytacja).
– Pomysł na reaktywację popularnej wśród recytatorów ?Współczesnej? pojawił się w czasie rozmów kuluarowych na Festiwalu Wywodzących ze Słowa ?KOT?- mówi nam organizator Piotr Kogut z Domu Spokojnej Książki w Rżuchowie. Nasze środowisko było bardzo poruszone tym, że konkurs już dwa lata nie mógł się odbyć. Zazwyczaj tego typu imprezy organizowane są przez duże instytucje publiczne, z zapleczem i logistyką, więc pomysł żeby organizacją zajęło się małe stowarzyszenie, wydawał się porywaniem z motyką na słońce. Na szczęście udało się pokonać wszystkie problemy. Głównym było fi nansowanie konkursu, ale spotkaliśmy się z dużą życzliwością lokalnych władz. Pomogło nam Starostwo Powiatowe w Opatowie oraz Wójt Gminy Sadowie. Swoją cegiełkę dołożyły Odlewnie Polskie S.A. oraz Stowarzyszenie Krzemienny Krąg. Znaczący udział mieli darczyńcy, którzy wsparli nasze Stowarzyszenie ?Głowa do góry?.
Choć konkurs odbył się w trudnej sytuacji związanej z pandemią, nie bez wynikających z tym problemów można śmiało mówić o sukcesie imprezy, która ściągnęła recytatorów nie tylko z całej Polski, ale nawet zza jej granic do Rżuchowa.
– Na samym finiszu myśleliśmy, że pokona nas epidemia koronawirusa- przyznaje Piotr Kogut. W związku z rosnącymi gwałtownie liczbami zachorowań sporo osób zrezygnowało z udziału w imprezie. Na szczęście znalazło się jedenastu śmiałków, którzy przyjechali i wystąpili. To bardzo ważne, bo recytowanie jest sztuką, która wymaga osobistego spotkania artysty i słuchacza, a to spotkanie stało na wysokim poziomie. Wszystkie przedstawione prezentacje zostały bardzo dobrze przyjęte zarówno przez słuchaczy, jak i Jury. Tradycją tego konkursu są głośne omówienia, które oprócz oceny są doskonałym spotkaniem warsztatowym dla uczestników i instruktorów. Ponieważ jeden z jurorów w ostatniej chwili był zmuszony przejść na kwarantannę, zdecydowaliśmy się na rozwiązanie nietypowe. Prezentacje transmitowaliśmy online, a juror, który mógł je w ten sposób obejrzeć, omawiał je razem z pozostałymi jurorami korzystając z komunikatora internetowego. Imprezą towarzyszącą było również spotkanie z recytatorem, ale tym razem w roli autora książki. Kacper Sulowski, dziennikarz Gazety Wyborczej,
wydał właśnie zbiór reportaży zatytułowany ?Z miłości?. Mogliśmy wysłuchać fragmentów tej książki, które stały się przyczynkiem do gorącej dyskusji.
Piotr Kogut ma nadzieję, że uda się zorganizować Interpretacje Współczesności w przyszłym roku, i jeśli nie będzie problemów z epidemią, to 34 edycja tego konkursu, jak deklaruje, będzie jeszcze lepsza. pas
WERDYKT JURY OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO 33. INTERPRETACJE WSPÓŁCZESNOŚCI

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników w kategoriach recytacji i wywodzenia ze słowa jury w składzie: Katarzyna Flader-Rzeszowska, Monika Kowalczyk- Kogut, Marcin Bartnikowski postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii wywiedzione ze słowa:
I nagroda w wysokości 1 300 zł- Michał Zamilski z Frankfurtu nad Menem
W kategorii recytacji:
I nagroda w wysokości 1 300 zł- Elżbieta Jakóbczyk z Tomaszowa Mazowieckiego
II nagroda ex eaquo, każda w wysokości 900 zł Magdalena Stefańska z Kielc, Radosław Janik z Trzcianki
III nagroda, w wysokości 600 zł -Bartosz Kowalczyk z Drawska Pomorskiego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *