Czy można kupić ubezpieczenie OC na miękki dowód rejestracyjny?

Przy zakupie nowego lub używanego samochodu pojawia się obowiązek jego rejestracji w wydziale komunikacji. Na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego zwykle czeka się około 30 dni. W tym czasie właściciel pojazdu posługuje się tymczasowym dokumentem, zwanym miękkim dowodem rejestracyjnym. Niekiedy zdarza się, że termin ważności ubezpieczenia OC upływa w okresie oczekiwania na otrzymanie stałego dokumentu. W tej sytuacji pojawia się pytanie, czy można ubezpieczyć samochód na miękki dowód rejestracyjny?

Tymczasowe dokumenty rejestracyjne wydawane są na 30 dni. Jednorazowo okres ich ważności można przedłużyć o  kolejne 14 dni. Dzieje się tak wówczas, gdy z przyczyn niezależnych od klienta, termin przekazania stałego dowodu opóźnia się lub też przypada on na czas planowanego przez daną osobę wyjazdu.

Miękki dowód rejestracyjny otrzymują osoby, które po nabyciu i zarejestrowaniu nowego auta lub też po zakupie i przerejestrowaniu używanego pojazdu oczekują na wydanie stałych dokumentów. Po ich uzyskaniu dowód tymczasowy traci swoją ważność.

Koszt wydania tymczasowego dowodu rejestracyjnego z urzędu wynosi 13,50 zł. W przypadku zgubienia lub zniszczenia dokumentu albo pojawienia się konieczności jego wymiany trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia wydatku rzędu 18,50 zł. Za stały dowód rejestracyjny należy uiścić opłatę w wysokości 54 zł.

Procedury obowiązujące przy wyrabianiu miękkiego dowodu rejestracyjnego

Chcesz uzyskać tymczasowy dokument rejestracyjny? W tym celu musisz udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca Twojego zameldowania. Koniecznie zabierz ze sobą wniosek o rejestrację, dowód osobisty, dowody poświadczające własność samochodu, a także polisę OC i zaświadczenie z przeprowadzonego badania technicznego. Ale to nie wszystko, do rejestracji pojazdu potrzebne są także inne dokumenty, których zakres uzależniony jest od tego, czy w danej sytuacji doszło do zakupu nowego czy też używanego auta. W tym pierwszym przypadku wymagane są:

  • faktura zakupu;
  • karta pojazdu;
  • potwierdzenie zapłaty akcyzy;
  • świadectwo homologacji.

Jeśli nabyłeś używany pojazd, musisz dołączyć do wniosku o jego przerejestrowanie takie dokumenty, jak:

  • karta pojazdu;
  • stary dowód rejestracyjny;
  • zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym;
  • tablice rejestracyjne.

Po otrzymaniu stałego dowodu miękki dokument rejestracyjny należy złożyć z powrotem w urzędzie.

OC używanego samochodu na miękki dowód rejestracyjny

Do uzyskania miękkiego dowodu rejestracyjnego dla używanego samochodu trzeba przedstawić w wydziale komunikacji  aktualną polisę OC nabytą jeszcze przez poprzedniego właściciela auta. Jeśli zawarta przez niego umowa OC wkrótce ulegnie wygaśnięciu, możesz zdecydować się na wykup nowego ubezpieczenia, wykorzystując w tym celu miękki dowód rejestracyjny, z którego przepiszesz wszelkie potrzebne informacje do kalkulatora ubezpieczeń online.

Działanie kalkulatora OC i AC jest bardzo proste

Wystarczy wprowadzić odpowiednie dane do systemu, który automatycznie obliczy wysokość opłaty za polisę OC.

W przypadku, gdy termin ważności ubezpieczenia OC pojazdu upływa w dniu jego nabycia, do jego przedłużenia można zastosować dowód rejestracyjny poprzedniego właściciela samochodu, podając przy tym własne dane osobowe.

OC nowego samochodu na miękki dowód rejestracyjny

Nowe auto możesz ubezpieczyć jeszcze zanim złożysz wniosek o jego rejestrację w wydziale komunikacji. Przy zakupie polisy dla samochodu prosto z salonu najwygodniejszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego dealera działającego w porozumieniu z zakładem ubezpieczeń. Tanie OC nabędziesz także przy pomocy kalkulatora ubezpieczeń dostępnego online. Osoby, które nie dysponują dowodem rejestracyjnym auta, mają możliwość wykupu polisy w wybranej firmie ubezpieczeniowej w oparciu o numer VIN. Po uzyskaniu numeru rejestracyjnego w wydziale komunikacji znajdzie się on także na dokumentach ubezpieczeniowych.

Na temat zakupu ubezpieczenia OC na miękki dowód rejestracyjny dowiesz się więcej z lektury artykułu:

https://rankomat.pl/samochod/czy-mozna-kupic-ubezpieczenie-oc-na-miekki-dowod-rejestracyjny .

Pamiętaj o konieczności wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, jeśli wyjeżdżasz za granicę. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nie ma natomiast konieczności legitymowania się takim dokumentem w przypadku kontroli drogowej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *