Trudny okres dla kierowców i pieszych

Zbliża się czas, kiedy to na drogach będzie niebezpiecznie i ślisko. Kierujący oraz niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni, w czasie szybko zmieniających się warunków atmosferycznych, występowania mgieł, opadów marznącego deszczu czy śniegu, zachować wzmożoną ostrożność.

-W czasie jazdy kierowcy muszą uważać, aby nie wpaść w niekontrolowany poślizg. Często dochodzi do gołoledzi a trasy mogą stać się wtedy nieprzejezdne ? ostrzega aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kierowcy, poruszający się w takich warunkach, powinni zachować szczególną ostrożność.

Policja apeluje, aby kierowcy pamiętali o wymianie opon z letnich na zimowe. Bardzo istotną czynnością przed wyjazdem jest odśnieżenie samochodu zwłaszcza szyb i świateł. Dobrze oczyszczone szyby pomogą nam zauważyć wszystkie ewentualne zagrożenia, z jakimi możemy spotkać się na drodze. Z kolei oczyszczone z lodu lub błota pośniegowego reflektory zwiększają naszą widoczność.

-W czasie jazdy kierowcy powinni dostosowywać prędkość do zmieniającej się sytuacji na drodze, gdyż pod warstwą śniegu lub błota na drodze może znajdować się lód, który znacznie wydłuży drogę hamowania ?dodaje aspirant Ewelina Wrzesień. Utrzymujmy bezpieczną odległość między jadącymi pojazdami.

Jeśli zaś chodzi o pieszych, to powinni pamiętać, że podchodzenie zbyt blisko krawędzi jezdni przy śliskim chodniku lub poboczu może skończyć się upadkiem wprost pod nadjeżdżający samochód, którego kierowca może nie mieć czasu na szybkie zareagowanie. W okresie zimowym kierowcy powinni szczególnie uważać na pieszych, którzy bez elementów odblaskowych łatwo mogą stać się ofiarami wypadków.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Trudny okres dla kierowców i pieszych

  • 17 listopada 2020 at 18:43
    Permalink

    Jakich słów trzeba użyć żeby dotrzeć do rozumu niektórych kierujących autami ??
    Dziś , ok. godziny 11. na Alei JP2 przechodziłem przez jezdnię wyznaczonym przejściem dla pieszych czyli po „zebrach” i widzę z mojej lewej strony nadjeżdżające bardzo szybko szare auto Renault,którego kierowca zaczął hamować dopiero jakieś 30 metrów przed przejściem , owszem wyhamował ale… ale gdyby zawiodły hamulce jego auta to mnie i pewną panią rozjechałby jak żaby. Mnie puściły hamulce i ,czego nie robię na co dzień,puściłem u wiązkę brzydkich słów.Wymowna była jego reakcja – „staruchy niech siedzo w domu” zdążył do nas krzyknąć i szybko odjechał. Rejestracja zaczynała się na WLI…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *