Biblioteki nieczynne, choć „książka na telefon dozwolona”. Może czas na Ostrowiec?

Biblioteki, podobnie jak inne placówki kultury na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z uwagi na pandemię koronawirusa zostały zamknięte. Jednak analizując ów dokument pojawia się pewna furtka, która pozwoli na dalsze korzystanie z bibliotecznych księgozbiorów.
Dopóki liczba zakażeń nie zacznie maleć ,Biblioteka Narodowa, która jest wyznacznikiem dla innych bibliotek, rekomenduje całkowite zamknięcie bibliotek dla użytkowników. Rekomendacja dotyczy również bibliotek pedagogicznych. Aby podtrzymywać proces edukacji, biblioteki szkolne powinny działać w ograniczonym zakresie, zgodnie z dotyczącymi je przepisami ogłaszanymi przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Najlepiej z uwzględnieniem braku bezpośredniego kontaktu, czyli korzystając z niżej wymienionych zasad dotyczących wyjątków od zakazu dla bibliotek publicznych i naukowych.
Równocześnie jednak Biblioteka Narodowa, zgodnie z ust. 11b rozporządzenia, rekomenduje udostępnianie zbiorów na zewnątrz budynków, które mają być zamknięte dla użytkowników. Udostępnienie może odbyć się za pośrednictwem książkomatów lub przed wejściem do budynku biblioteki. Zbiory w tym przypadku muszą być przekazywane z maksymalnym ograniczeniem kontaktów bezpośrednich. Nie wolno dopuścić do tworzenia kolejek przed budynkiem biblioteki.
Procedura taka może wyglądać następująco: czytelnik zamawia poprzez katalog on-line, telefonicznie, e-mailowo wybrane publikacje, bibliotekarz po skompletowaniu zamówienia czytelnika umawia z nim termin odbioru na konkretną godzinę, bibliotekarz rejestruje zbiory na koncie użytkownika i przygotowuje paczkę z zamówionymi egzemplarzami, o omówionej godzinie bibliotekarz przekazuje paczkę czytelnikowi, tzn. zostawia ją np. na stoliku przed wejściem, którą czytelnik odbiera i zostawia ewentualnie zwroty, w wyżej wymienionym reżimie może być realizowana usługa np. ?Książka na telefon?.
Usługa ta jest popularna w wielu miejscowościach na terenie całej Polski. Wiele samorządów realizuje ją z powodzeniem od wielu lat, a niektóre wprowadziły ją w okresie pandemii, aby czytelnik miał szansę na wypożyczenie pozycji z księgozbioru. Taką usługę uruchomiono właśnie m.in. w Bydgoszczy, Wieluniu, Jarocinie, czy Bibliotece Uniwersyteckiej KUL w Lublinie.
Biblioteka Narodowa rekomenduje też bibliotekarzom w pierwszej kolejności sprawdzanie, czy poszukiwana przez czytelnika publikacja nie jest dostępna w Internecie, np. w bibliotece cyfrowej POLONA. Biblioteka Narodowa zachęca bibliotekarzy również do informowania czytelników o źródłach dostępu do innych zasobów cyfrowych. Zwroty mogą odbyć się również za pośrednictwem wrzutni.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Biblioteki nieczynne, choć „książka na telefon dozwolona”. Może czas na Ostrowiec?

 • 20 listopada 2020 at 08:40
  Permalink

  Dziś wyważamy otwarte drzwi – ostrowiecka Biblioteka w Browarze stosowała rygor sanitarny bardziej rygorystycznie niż większość sklepów,tzn. zwrot książek odbywał się tuż przy wejściu na osobnym stoisku,do wypożyczalni wpuszczane były pojedyncze osoby z obowiązkiem nałożonej maseczki,obowiązkowym zdezynfekowaniu dłoni a rozmowa z bibliotekarką i sam odbiór zamówionych książek odbywał się zza przezroczystego ekranu + wymagane było zachowanie 2m odległości od ewentualnej przebywającej osoby w bibliotece.Oddane książki były dezynfekowane najpierw przez 14 dni a ostatnio przez 3 dni. Czegoż jeszcze wymagać ??!!!
  W tych nadzwyczajnych czasach zarazy właśnie czytelnictwo książek jest ważnym elementem mobilizacji do niewychodzenia z domu. Ale nie , urzędnik zza biurka wie lepiej i wydaje te przesadne nieprzemyślane decyzje.
  Ze swojej strony wyrażam wielkie uznanie i podziękowanie Paniom bibliotekarkom z ostrowieckiej Biblioteki Miejskiej za sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych jak i ścisłego przestrzegania przepisów sanitarnych w czasach pandemii i bzdurnych urzędowych przepisów.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *