Ostrowiec modernizuje oświetlenie. Będą też nowe świąteczne iluminacje

Mimo, iż mamy listopad trwają już przygotowania do okresu bożonarodzeniowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Już wkrótce nasze ulice i najważniejsze skwery oraz place zyskają świąteczną oprawę. W tym roku pojawi się kilka nowych akcentów, w tym piętnastometrowy napis ?Ostrowiec Świętokrzyski? z charakterystyczną już pieczęcią i gwiazdkowym prezentem, który rozświetli wzgórze kolegiackie. Tę oraz kilkadziesiąt innych świetlnych elementów zostało zakupionych w ramach postępowania przetargowego i zostaną zamontowane do 6 grudnia, by stworzyć na terenie miasta świąteczny klimat, który może pomóc chociaż w niewielkim stopniu zapomnieć o troskach, które przyniósł nam 2020 rok.

Swoją drogą, na 6 grudnia, dla najmłodszych ostrowczan, szykowana jest niespodzianka z udziałem Świętego Mikołaja. Ważnym wydarzeniem będzie również rozświetlenie ozdób na Rynku, w tym kilkumetrowej choinki oraz nowej wielkiej bombki.

– Jak co roku, przed świętami Bożego narodzenia zostaną zainstalowane na terenie miasta iluminacje świąteczne. Miasto posiada dekoracje wielkogabarytowe, które staną w tradycyjnych miejscach ? choinki, bombki, wiszące ozdoby zawisną wzdłuż głównych ulic, na słupach zostaną zainstalowane stroiki świąteczne. W bieżącym roku dokonaliśmy zakupu nowych ozdób świątecznych, które już niedługo będą mogli zobaczyć mieszkańcy. Całoroczny napis ?Ostrowiec Świętokrzyski? z charakterystyczną już pieczęcią i gwiazdkowym prezentem zostanie zainstalowany na wzgórzu kościelnym kolegiaty świętego Michała Archanioła. Nowa będzie również 4 metrowa bombka oraz 40 nowych stroików nalatarniowych – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

Na zakup nowych iluminacji miasto przeznaczyło w tym roku 80 tysięcy złotych. Poza nimi na terenie miasta- na rondach i skwerach- staną wykorzystywane już choinki i bombki, a widzące ozdoby zawisną wzdłuż głównych ulic.

Trzeba wiedzieć, że obecnie na terenie miasta realizowany jest projekt modernizacji oświetlenia w ramach programu Ekologiczny Transport Miejski. Projekt obejmuje wymianę istniejących opraw na nowoczesne oświetlenie LEDowe. Możemy już zauważyć nowe oprawy na ul. Iłżeckiej od ul. Kopernika do Rynku, na ul. Jana Pawła II od ul. Radwana do ul. 11-listopada, ul. Sikorskiego, ul. Rudzkiej, na odcinku ul. Sandomierskiej. Rozpoczynają się prace związane z budową oświetlenia wydzielonego na ul. Kolonia Robotnicza, ul. Siennieńska, ul. Ostrowiecka oraz na skrzyżowaniu ulic Iłżeckiej i Waryńskiego. W ramach tego projektu zostanie zamontowane 233 oprawy LEDowe oraz zostanie wybudowane wydzielone oświetlenie na 68 nowych  słupach. W najbliższym czasie wybudowane zostanie również oświetlenie na odcinku ul. Bursztynowej, ul. Folwark Piaski, ul. Witosa.

Podczas remontu ulicy Siennieńskiej, ulicy Głogowskiego oraz ulicy Wardyńskiego zostały wymienione słupy oraz zainstalowano LEDowe oprawy oświetleniowe. W ramach bieżącej eksploatacji zostaną wymienione szafy oświetleniowe, które są w złym stanie technicznym.  Są to inwestycje oczekiwane przez mieszkańców o które zabiegali przez wiele lat.

Zastosowanie opraw LEDowych znacznie obniża koszty eksploatacji oświetlenia ulicznego. Moc opraw LEDowych jest dużo niższa niż istniejących opraw sodowych, oprawy te mają dłuższy okres bezawaryjnej pracy. Zdecydowanie lepsze są parametry oświetlenia dróg.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *