Fałszywy alarm bombowy

W dniu 26 listopada 2020 r., tuż po godzinie 10 uwagę przechodniów przyciągnęły wozy strażackie, policyjne i karetka, stojące tuż przed jedynym z budynków przy rondzie na ul. Traugutta. Taśmy rozciągane przez strażaków, uniemożliwiały swobodne przejście. Właśnie trwała ewakuacja pracowników i interesantów jednego z banków.

-Nie wiadomo co się dzieje. Przejść nie można. Pewnie to znowu fałszywy alarm. Za takie żarty powinny być wysokie kary pieniężne. Ktoś kompletnie nie zdaje sobie sprawy, że te służby mogą być w tej chwili potrzebne, aby ratować komuś życie. To kompletna nieodpowiedzialność i brak wyobraźni -mówił jeden z przechodniów.

Ostrowieccy policjanci oraz służby ratownicze natychmiast podjęły akcję, po zawiadomieniu o podłożeniu ładunku wybuchowego w jednym z banków.

-W dniu wczorajszym ktoś przysłał e-maila o podłożeniu ładunku wybuchowego ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu świętokrzyskim. W tym przypadku CBŚ podała rekomendację o niskiej wiarygodności tej informacji.

Skończyło się na strachu, żadnego ładunku wybuchowego nie było. Wstępnie zdarzenie zostało zakwalifikowane jako czyn z art. 224a Kodeksu karnego. Przepis ten brzmi: ?Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8?.

Tego typu fałszywe alarmy generują poważne straty finansowe. Sprawcy muszą się więc liczyć z możliwością obciążenia ich kosztami. Według art. 224b. W razie skazania za przestępstwo określone w art. 224a sąd orzeka: 1) nawiązkę na rzecz Skarbu Państwa w wysokości co najmniej 10 000 zł oraz 2) świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 pkt 7 w wysokości co najmniej 10.000 zł.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *