Czy warto kupić szczoteczkę soniczną?

O szczoteczkach sonicznych z każdym rokiem jest coraz głośniej. Nic dziwnego – współcześnie zdrowy i piękny uśmiech jest bowiem niezwykle pożądany, a najłatwiej zafundować go sobie sumiennie podchodząc do codziennej higieny jamy ustnej. Domyślamy się, że pytanie, które kiełkuje w głowach wielu użytkowników, którzy nie zdecydowali się dotąd na inwestycję w urządzenie soniczne, brzmi: czy szczoteczka soniczna rzeczywiście skuteczniej oczyszcza zęby niż manualna? Spróbujmy znaleźć na nie odpowiedź i zastanowić się, czy warto zainwestować kilkaset złotych w zaawansowaną szczoteczkę do zębów.

Szczoteczka soniczna – co to takiego?

Na początek postaramy się uświadomić nieuświadomionych: szczoteczka soniczna jest niczym innym jak jednym z typów szczoteczki elektrycznej. To, co odróżnia ją jednak od szczoteczek obrotowo-pulsacyjnych, to po pierwsze podłużna zamiast okrągłej głowica czyszcząca, po drugie znacznie szybsze ruchy, i wreszcie po trzecie – inna technologia pracy.

Szczoteczka soniczna posiada w swojej rękojeści oprócz pojemnej baterii specjalny silniczek elektryczny, który jest odpowiedzialny za wprowadzanie głowicy czyszczącej podczas pracy w ruchy oscylacyjne. Najbardziej zaawansowane szczoteczki soniczne w ciągu minuty są w stanie generować nawet 96 000 takich ruchów. Jak duża jest to liczba niech najlepiej świadczy fakt, że najbardziej zaawansowane szczoteczki obrotowo-pulsacyjne w ciągu minuty są w stanie wykonać około 10 000 ruchów obrotowych i 40 000 pulsacji, natomiast szczoteczką manualną samodzielnie możemy wykonać w tym samym czasie maksymalnie około… 200 ruchów.

Najważniejszą rolę w sposobie pracy szczoteczki sonicznej odgrywają jednak fale dźwiękowe. To dzięki nim podczas mycia zębów szczoteczką soniczną w naszej jamie ustnej dochodzi do zjawiska kawitacji, czyli przeistaczania się cieczy w gaz. Innymi słowy, zgromadzone w naszej buzi w trakcie czyszczenia płyny – konkretnie ślina, woda i pasta do zębów – zaczynają się ze sobą mieszać i tworzyć wspólnie miliony malutkich bąbelków czyszczących. Takie bąbelki następnie za sprawą naszego działania trafiają w określone obszary, skutecznie obmywając je z naleciałości. Według ekspertów, technologia zastosowana w szczoteczkach sonicznych jest obecnie najbardziej rekomendowana do codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Dlaczego szczoteczki soniczne są lepsze od szczoteczek manualnych?

W czym tkwi przewaga szczoteczki sonicznej nad manualną? Pokrótce już o tym wspomnieliśmy, jednak czas przyjrzeć się wszystkim czynnikom, które sprawiają, że to właśnie szczoteczki soniczne są najbardziej polecane przez stomatologów do pielęgnacji jamy ustnej. Należą do nich:

  • skuteczność mycia zębów – szczoteczki soniczne ze względu na swoją niesamowitą szybkość pracy (w ciągu minuty są one w stanie generować nawet 96 000 drgań) obmywają jamę ustną znacznie efektywniej niż manualne;
  • wszechstronność czyszczenia – współczesne szczoteczki soniczne potrafią czyścić zęby na kilka różnych sposobów. Urządzenia oferują użytkownikowi od jednego do nawet sześciu trybów czyszczących, a także różnego rodzaju końcówki, przeznaczone chociażby specjalnie do wybielania czy mycia zębów wrażliwych. W efekcie jeszcze łatwiej dopasować czyszczenie do indywidualnych potrzeb;
  • komfort pracy – szczoteczki soniczne wyposażone są w wiele funkcji, które usprawniają codzienne mycie zębów i czynią je znacznie wygodniejszym. Takie przydatne funkcje to chociażby czasomierze, które wyręczają użytkownika w odmierzaniu odpowiedniego czasu czyszczenia oraz czujniki siły nacisku, dbające o to, byśmy nie dociskali włosia szczoteczki do zębów zbyt intensywnie;
  • bezpieczeństwo – szczoteczki soniczne działają zupełnie bezinwazyjnie zarówno dla zębów, jak i dziąseł. Dzięki wspomnianym wyżej czujnikom siły nacisku zminimalizowane niemal do zera zostaje ryzyko podrażnienia sobie nimi szkliwa, a jako że takimi szczoteczkami nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych ruchów, też mniejsza jest szansa na wyrządzenie sobie nimi jakiejkolwiek innej krzywdy.

Czy warto zaopatrzyć się w szczoteczkę soniczną?

Na to pytanie każdy powinien sobie odpowiedzieć sam, ale jeśli chodzi o naszą opinię – zdecydowanie tak. Skuteczność mycia zębów, wszechstronność, komfort oraz bezpieczeństwo pracy, które gwarantują szczoteczki soniczne, to elementy wznoszące jakość higieny jamy ustnej na zupełnie inny poziom. Szczoteczki soniczne są urządzeniami godnymi polecenia dosłownie wszystkim – z powodzeniem mogą z nich korzystać użytkownicy zmagający się ze stanami zapalnymi i innymi chorobami jamy ustnej, a także wszystkie osoby z aparatami ortodontycznymi, mostami i protezami.

Niektórzy wprawdzie narzekają na ceny tego typu urządzeń i zapewne mają w tym trochę racji – wszak szczoteczka soniczna ze „średniej” półki to wydatek rzędu 350-400 złotych, natomiast najbardziej zaawansowane modele soniczne potrafią kosztować nawet jeszcze więcej. Patrząc na te ceny musimy jednak pamiętać, że raz nabyta szczoteczka soniczna będzie prawdopodobnie inwestycją na lata, a co jakiś czas będziemy musieli do niej dokupować jedynie końcówki wymienne, które wiążą się z kosztem nie większym niż 30-40 złotych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *