Nowy parking coraz bliżej

 Już w najbliższy czwartek zostanie podpisane porozumienie dotyczące wspólnego wykonania inwestycji dotyczącej budowy parkingu na os. Słonecznym od bloku Nr 4 do wjazdu z al. Jana Pawła II. W ubiegłym tygodniu zarząd powiatu ostrowieckiego dyskutował nad wnioskiem dotyczący akceptacji projektu porozumienia w  sprawie współfinansowania w partnerstwie z Gminą Ostrowiec Świętokrzyski i Ostrowiecką Spółdzielnią  Mieszkaniową zadania dotyczącego remontu nawierzchni przedmiotowego terenu.  To bardzo dobra informacja dla mieszkańców, którzy od kilku lat borykają się z uciążliwościami dotyczącymi braku możliwości bezpiecznego zaparkowania samochodu. Temat ten powracał wielokrotnie podczas spotkań z mieszkańcami.

-Bałagan jest tu od lat. Każdy parkuje jak chce i gdzie chce ? pionowo, poziomo, na pasie drogowym. Nie ma wyznaczonych miejsc. Do tego teren cały jest zniszczony, olbrzymie koleiny, zajeżdżone krawężniki i skwery zielone. Samochodów przybywa. Od dawna upominamy się o uporządkowanie tego terenu -mówi jeden z mieszkańców.

W tej sprawie mieszkańcy latem złożyli wniosek do Urzędu Miasta z podpisami ponad 300 osób oraz spotkali się  z wiceprezydentem miasta Dominikiem Smolińskim.

Problem stanowiła własność terenu, którą zarządza trzy podmioty ? OSM, Gmina Ostrowiec Św. i Powiat Ostrowiecki. W minionej kadencji nie było sprzyjającego klimatu do współpracy, stąd też mieszkańcy stracili nadzieję, że kiedykolwiek ta sprawa będzie rozwiązana. Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa już wiosną zabezpieczyła środki na remont nawierzchni będącej w jej zarządzie. Stąd też najrozsądniejszym rozwiązaniem było porozumienie trzech podmiotów.

Światełko w tunelu  pojawiło się już  w ubiegłym roku. Starosta Marzena Dębniak nie miała wątpliwości, że zadanie to jest ważne dla mieszkańców osiedla, jednak z uwagi na trzy podmioty zarządzające terenem, konieczne jest porozumienie. Mocnym głosem mieszkańców w tej sprawie była Agnieszka Rogalińska, członek zarządu powiatu, która wielokrotnie z nimi rozmawiała o newralgicznym parkingu podczas spotkań osiedlowych. Dzięki temu udało się także w tym roku przy budowie Alei Jana Pawła II i współpracy z Wydziałem Rozwoju i Infrastruktury Powiatu wykonać bezpieczny wyjazd z parkingu, który pozwala na bezkolizyjne włączanie się do ruchu.

-Proponowane przez zarząd powiatu porozumienie jest pierwszym krokiem do podjęcia konkretnych działań. Wiemy jak ważne dla mieszkańców jest rozwiązanie  problemu tego parkingu ?mówiła Starosta M. Dębniak. 

    Teren parkingu to około 3.320 m kw, a tytuł prawny do niego posiada Gmina Ostrowiec Św. w 33 proc., Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa w 38 proc. i Powiat Ostrowiecki w 29 proc. Szacunkowa wartość zadania to około 700.000,00 zł. Proponowane porozumienie obejmuje współfinansowanie trzech podmiotów proporcjonalnie do udziału w powierzchni terenu oraz zasady wspólnej realizacji zadania polegającego na remoncie istniejącej nawierzchni.

-Cieszy mnie, że to zadanie znalazło swoje odzwierciedlenie w zapisach proponowanego porozumienia, co pozwala na przygotowanie tego zadania i zaplanowanie jego realizacji ?przyznaje członek zarządu powiatu, Agnieszka Rogalińska.

 Termin realizacji zadania planowany jest na koniec czerwca 2021. Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z założeniami i mieszkańcy nie tylko będą mogli bezkolizyjnie włączać się do ruchu, ale także bezpiecznie parkować swoje auta.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *