Dyrektorzy i połowa kadry szpitala przyjmą szczepionkę na COVID-19

Choć statystyki ujawniają coraz mniejszą liczę zakażeń COVID -19, to jednak koronawirus nie odpuszcza. Jak poinformował Andrzej Gruza, dyrektor ostrowieckiego szpitala, ognisko zakażenia wystąpiło na Oddziale Zakładu Opiekuńczo ?Leczniczego, który dotychczas udawało się ochronić przed COVID 19.
-Zachorowania dotyczą 14 pacjentów oraz 6 pracowników. W związku z tym działalność Zakładu Opiekuńczo ?Leczniczego została częściowo ograniczona, ale nie wstrzymana całkowicie. Pacjenci zarażeni koronawirusem zostali przeniesieni do miejsc tzw. covidowych, znajdujących się na terenie szpitala, gdzie będą leczeni. Natomiast na ZOLU ?u chcemy pozostawić pacjentów nie zarażonych, tak aby koronawirus dalej się nie rozprzestrzeniał.
Liczba 6 osób z personelu oddziału to duży ubytek, stąd ta liczba pacjentów na oddziale musi być mniejsza ?przyznaje dyrektor A. Gruza.
Nadal w ostrowieckim szpitalu występuje absencja chorobowa wśród personelu pielęgniarskiego oraz wśród salowych. Nieobecnych jest 54 pielęgniarek i 6 salowych. Nie zmniejsza się liczba pacjentów ostrowieckiego szpitala z ujawnionym wynikiem pozytywnym COVID 19. Obecnie jest to blisko 80 osób. Ta liczba utrzymuje się od dłuższego czasu na tym samym poziomie. Pacjenci zajmują drugie piętro budynku Oddziału Pulmonologii, z tzw. miejscami covidowymi, jeden z Oddziałów Wewnętrznych przeznaczony także dla pacjentów z koronawirusem oraz miejsca izolacyjne na poszczególnych oddziałach.
Dobrą informacją jest wznowienie pracy Oddziału Urologii, która została zawieszona z powodu zakażenia personelu koronawirusem.
-Oddział wznowił pracę, co prawda w ograniczonej liczbie personelu, zwłaszcza pielęgniarskiego, ale działa. Do tej pory najpilniejsze przypadki były przyjmowane w ramach Oddziału Chirurgicznego, gdzie byli nasi urolodzy. Z oddziałów, których praca została zawieszona w wyniku absencji personelu medycznego, pozostał jeszcze Oddział Laryngologiczny. Wznowienie pracy tego oddziału planujemy najpóźniej 28 grudnia br. Najpilniejsze przypadki laryngologiczne przyjmowane są także na Oddziale Chirurgii ?mówi dyrektor A. Gruza.
Wszystko wskazuje na to, że z początkiem Nowego Roku w szpitalu będą pracować już wszystkie oddziały, w normalnym systemie. Z niecierpliwością część personelu medycznego oczekuje na szczepionki przeciw COVID 19. Zgodnie z zapowiedziami rządowymi mają one pojawić się w połowie stycznia. W pierwszej kolejności szczepienia mają objąć personel wszystkich placówek medycznych.
-Obecnie Świętokrzyski Narodowy Fundusz Zdrowia tworzy listę podmiotów chętnych do tego rodzaj działalności. W pewnym sensie szpital jest przypisany do tej listy z urzędu, gdyż musi w pierwszej kolejności zaszczepić swoich pracowników, w drugiej kolejności ?pracowników wszystkich podmiotów leczniczych z terenu, na którym działa, czyli poradni podstawowej opieki medycznej, poradni specjalistycznych. Zobaczymy, jaka to będzie liczba, gdyż szczepienia są dobrowolne ?dodaje dyrektor A. Gruza.
Jak wiadomo, po wstępnej analizie do tej pory połowa pracowników szpitala zadeklarowała chęć dobrowolnego poddania się szczepieniom, w tym także obaj dyrektorzy ? A. Gruza i dyrektor ds. medycznych A. Karolik.
-Chcielibyśmy być dobrym przykładem. Co prawda przechorowaliśmy już koronawirusa całkiem niedawno i zapewne mamy te przeciwciała w swoich organizmach, sprawdzimy to jeszcze, zanim do szczepienia dojdzie. Jednak my się szczepionki nie boimy. Moim zdaniem, nie ma żadnego zagrożenia i trzeba się szczepić. Pewnie zdarzą się reakcje alergiczne, jakie bywają przy każdym rodzaju szczepienia, stąd też punkt szczepień będzie odpowiednio zaopatrzony na wypadek pojawienia się takiej reakcji. Do tego celu zostanie przeznaczony, obecnie po remoncie gabinet lekarski przeznaczony na poradnię specjalistyczną. Zanim jednak ją uruchomimy, zlokalizujemy punkt. Mamy już chętne pielęgniarki do zespołów szczepiennych ?mówi dyrektor A. Gruza.
Święta Bożego Narodzenia to czas gestów życzliwości, które nie omijają również szpitala, choć jak przyznał dyrektor A. Gruza, w czasie pierwszej fali pandemii było ich nieco więcej.
-Chciałbym serdecznie podziękować pracownikom Domu Kultury w Ćmielowie, którzy obdarowali nas środkami dezynfekcyjnymi i środkami ochrony osobistej oraz Firmie ?Kram? za przekazanie nam ozonatora, który pozwoli na utrzymanie higieny w pomieszczeniach szpitalnych. W pierwszej fali pandemii, wiosną otrzymywaliśmy wiele darowizn, o różnej wartości, od drobnych po duże. Dziś można powiedzieć, że nastąpiło zmęczenie tematem i tych darczyńców jest o wiele mniej, tym bardziej serdecznie dziękuję tym, którzy jeszcze o nas pamiętają i chcą nam coś ofiarować, i takie inicjatywy przyjmujemy z największą wdzięcznością ?mówił dyrektor A. Gruza.
W okresie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia do ostrowieckiego szpitala napływały życzenia ? m.in. słuchacze UTW wykonali i przekazali 120 kartek świątecznych, mali wolontariusze z PSP Nr 7 prowadzili zbiórkę wody, którą także przekazali placówce. Dziękując za codzienny trud i poświęcenie, życzymy wszystkim pracownikom szpitala zdrowych świąt. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *