Atakują młodych i starych. Nie mają skrupułów

Ostrowieccy kryminalni zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 22 i 19 lat, podejrzanych o dokonanie rozboju na trzech 15-latkach.
-W dniu 12 grudnia 2020 r. do trzech 15?latków idących jedną z ulic Ostrowca Świętokrzyskiego podeszło dwóch napastników ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zażądali od nastolatków pieniędzy, grożąc im wrzuceniem do pobliskiej rzeki. Rozbójnicy sami sprawdzili, co chłopcy mają przy sobie. Ostatecznie ich łupem padło 180 złotych, przenośny głośnik oraz e-papieros. Pokrzywdzeni określili straty na łączną kwotę 500 zł.
Ostrowieccy kryminalni już następnego dnia zatrzymali pierwszego z podejrzanych. 22?latek miał przy sobie porcję białego proszku, wstępnie określonego jako amfetamina. Jego 19-letni kompan trafił do policyjnej celi w dniu 16 grudnia 2020 r. Policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów. Śledczy wystąpili do prokuratora z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec obydwu zatrzymanych. Za przestępstwo rozboju grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Ponadto 22-latek będzie odpowiadał za przestępstwo z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Pizza na dowóz
W Ćmielowie, nieznany mężczyzna telefonicznie zamówił pizzę na dowóz. Kiedy dostawca dotarł z jedzeniem pod wskazany adres, usłyszał od zamawiającego, że za pizzę zapłaci w późniejszym terminie.
-Następnie sprawca dokonał kradzieży torby termicznej, w której były trzy pizze o łącznej wartości ponad 400 złotych i oddalił się w nieznanym kierunku ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Po kilku dniach miało miejsce włamanie do sklepu spożywczo – przemysłowego w Ćmielowie. Włamywacz, ten sam mężczyzna, skradł alkohol różnych marek o wartości ponad 550 zł.
28-latek został zatrzymany. Sąd Rejonowy w Opatowie przychylił się do wniosku prokuratora i wydał postanowienie o jego tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesięcy. Za popełnione przestępstwa teraz grozi mu kara do 10 lat więzienia.
Młody człowiek z saszetką
Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim został powiadomiony, że na jednym z parkingów widział biegnącego młodego mężczyznę, trzymającego w ręku saszetkę. Świadek domyślił się, że prawdopodobnie doszło do przestępstwa, gdyż tuż za nim biegł starszy mężczyzna.
-Mundurowi ustalili, że 19-letni mieszkaniec gminy Bodzechów wyrwał z rąk 59-letniego mężczyzny pieniądze w kwocie 200 zł, a następnie uciekł ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Zatrzymali go policjanci z Wydziału Prewencji w bezpośrednim pościgu za sprawcą kradzieży. Sprawca stanął przed prokuratorem. Usłyszał zarzuty kradzieży zuchwałej i uszkodzenia ciała. Kodeks karny za kradzież zuchwałą przewiduje karę pozbawienia wolności do 8 lat.
Zaatakował kobietę na osiedlu
W Ostrowcu Świętokrzyskim, nastolatek zaatakował dojrzałą kobietę. Kobieta została uderzona i okradziona.
-Funkcjonariusze z Ogniwa Patrolowo -Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim otrzymali informację od dyżurnego jednostki, że w jednym z ostrowieckich osiedli młody człowiek dokonał rozboju na 53-letniej kobiecie ?mówi młodszy aspirant Rafał Dobrowolski z KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sprawca uderzył pokrzywdzoną, a następnie ukradł jej torebkę wraz z dokumentami, portfelem oraz pieniędzmi.
Funkcjonariusze pionu prewencji ustalili i zatrzymali podejrzanego o to przestępstwo. Okazał się nim 16-letni mieszkaniec miasta.
Według policyjnych statystyk, co piąty sprawca jest osobą nieletnią.
Czteroosobowa banda
W Opatowie do jednego z mieszkań wtargnęło czterech mężczyzn podających się z funkcjonariuszy policji. Posługując się nożem i przedmiotem przypominającym broń, grozili 20-latkowi, a następnie skradli z jego mieszkania pieniądze w kwocie 70 zł oraz dwie pary butów.
-Sprawcy pozbawili 20-latka wolności, zabierając go ze sobą do samochodu, a kilkadziesiąt minut później, w jednej z miejscowości w gminie Opatów, wtargnęli do mieszkania 59-latki ?mówi podkomisarz Agata Frejlich, oficer prasowy KPP w Opatowie. Ponownie grożąc przedmiotem przypominającym broń palną, skradli 3.000 zł w gotówce. Około godz. 5 rano wypuścili ze swojego samochodu 20- latka, któremu grozili śmiercią. Jeszcze tego samego dnia opatowscy policjanci wspierani przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu opatowskiego w wieku 30 i 38 lat. Mężczyźni byli już karani za przestępstwa przeciwko mieniu. Następnie zatrzymali 24-letnigo mieszkańca powiatu lipskiego, a dzień później – 22-letniego mieszkańca powiatu sandomierskiego. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na postawienie tym mężczyznom zarzutów, m.in. rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia i pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy w Opatowie zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Za popełnione przestępstwa grozi im kara od 3 do 12 lat pozbawienia wolności.
Triada zbójecka
Rozboje, wymuszenia rozbójnicze i kradzieże rozbójnicze to triada bardzo groźnych przestępstw. Co prawda od szeregu lat notujemy ich stosunkowo niedużo, ale zawsze stanowią problem nie tyle dla organów ścigania, bo ich wykrywalność jest wysoka, ile raczej dla lokalnego społeczeństwa. W powiecie ostrowieckim odnotowuje się średnio kilkanaście rozbojów, wymuszeń i kradzieży rozbójniczych rocznie. W 2017 r. było tych przestępstw 12. Liczba czynów rozbójniczych znacząco spadła w porównaniu do stanu sprzed kilku czy więcej lat.
Sprawcy
Sprawcy potrafią być brutalni i groźni. Atakują młodych i starych, nie mają skrupułów. Jest na nich jeden skuteczny sposób. Rozwaga i mądra reakcja. Każdy taki atak trzeba zgłosić policjantom. Nic tak nie działa dyscyplinująco na sprawców rozbojów, jak szybkie zatrzymanie i prokuratorskie zarzuty.
Sprawcy rozbojów to nie zawsze rasowi kryminaliści, mający tzw. staż zbójecki. Zazwyczaj to przypadkowi pijani osobnicy, którzy potrafią być brutalni i bezwzględni wobec osób słabszych od siebie. Zaatakowali, bo trafiła im się okazja, nagle, bez przygotowania. Bili i okradali, wykorzystując swą przewagę fizyczną lub posiłkując się tzw. niebezpiecznym narzędziem, jak nóż, brzytwa, kij bejsbolowy, kastet, czy broń gazowa lub palna. Doprowadzili swe ofiary do tzw. stanu bezbronności, by dokonać zaboru ich mienia.
Dla lepszego efektu i wymuszenia posłuszeństwa ofi ar, a zarazem utrzymania się w posiadaniu zrabowanego mienia, zastraszali je użyciem niebezpiecznego narzędzia ? noża lub przedmiotu przypominającego broń.
Ofiary
Ofiary to zwykli członkowie społeczeństwa, a więc przechodnie, spacerowicze, klienci sklepów lub banków. Nikomu nic nie winni ludzie, którzy znaleźli się w nieodpowiednim czasie i miejscu na drodze bandytów. Zwykły człowiek, w brutalnym ataku, odnosi rany cielesne, ale i psychiczne. Cierpi więc podwójnie. Kto wie, czy te psychiczne rany nie są groźniejsze i bardziej dotkliwe, niż te cielesne? Rany cielesne da się zagoić, ale ?rany? duchowe długo nie, lub wcale nie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *