Oczko wodne – jak pielęgnować ogrodowy staw?

Oczko wodne to piękna ozdoba do ogrodu, która może pomóc nam w ciekawym ukształtowaniu terenu wokół domu. Wielu decyduje się na założenie przydomowego stawu, by móc hodować i łowić ryby, a także by cieszyć się z relaksu blisko wody zawsze wtedy, gdy ma się na to ochotę. Prywatny staw czy oczko wodne może przynieść nam wiele radości, jednak warto przy tym uzbroić się w wiedzę, jak odpowiednio zadbać o taki akwen wodny. Zostawienie go samemu sobie może okazać się bowiem dużym błędem. Co zatem warto wiedzieć o oczkach wodnych?

Czystość wody

Każdy właściciel mniejszego akwenu wodnego o tym wie, jednak dla początkujących może być to zaskoczeniem, gdy ich oczko wodne zacznie zielenieć i nieprzyjemnie pachnieć. W mniejszych zbiornikach wodnych nie zachodzą bowiem naturalne procesy filtracyjne wody, które byłby w stanie utrzymać ją w czystości. Takie procesy musimy wspomóc, sięgając po odpowiednie urządzenia filtrujące, takie jak filtry do oczek wodnych i stawów.

Filtr ciśnieniowy z lampą UV do oczka wodnego AQUA NOVA Bio Pressure Filter NPF-10

Odpowiedni system filtracyjny zapobiegnie rozmnażaniu się glonów, które uwielbiają płytkie i nasłonecznione akweny. Dzięki temu pozbędziemy się z wody także innych zanieczyszczeń w postaci zeschłych liści, kurzu, resztek przemiany materii zwierząt czy szczątek roślin. Jeśli nasz staw zamieszkują ryby bezwzględnie musimy zainwestować w odpowiedni filtr, który zapewni zwierzętom dobrą jakość wody.

Pompa wodna

Świetnym wsparciem dla pracy filtrów wodnych w stawie jest pompa. Na rynku znajdziemy różne rodzaje pomp do oczek wodnych, niektóre zapewnią cyrkulację wody w zbiorniku, inne posłużą do zasilania fontanny czy kaskady wodnej lub strumienia. Zakup pompy poprawi jakość wody w naszym oczku, utrzymując ją dotlenioną, co sprzyja z kolei funkcjonowaniu zwierząt czy roślin wodnych. Co ciekawe, dobra pompa może sprawić, że nie będziemy zmagać się z komarami – dzięki stałemu ruchowi wody owady te nie będą składały jaj w naszym zbiorniku. Zatem zakup dobrej pompy do oczka wodnego z pewnością okaże się świetną decyzją.

Pielęgnacja oczka w zimę

Zima to w Polsce okres, gdzie temperatury potrafią spaść dużo poniżej zera. Zatem nie musimy martwić się zbytnio jakością wody – nie mnożą się w niej glony, a zamrożona tafla skutecznie chroni ją przed zanieczyszczeniami. Ryby również potrzebują mniej tlenu, spowalniając swój metabolizm. Takie urządzenia jak filtry i pompy możemy (a nawet powinniśmy) rozmontować, wyczyścić i umieścić w suchym miejscu do następnego sezonu.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *