Otolaryngologia wznowiła pracę

Od poniedziałku zostaje wznowiona praca oddziału otolaryngologii ostrowieckiego szpitalu.
To ostatni z trzech oddziałów, którego działalność została zawieszona z uwagi na absencję chorobową personelu medycznego. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie uruchomiono także Rehabilitację i Oddział Urologii.
-Te oddziały pracują, lecz w ograniczonym zakresie, gdyż nadal występuje absencja chorobowa wśród personelu, jednak jest ona znacznie mniejsza, niż to miało miejsce wcześniej. Obecnie ponad 50 osób jest wyłączonych z pracy. Jest to 46 pielęgniarek, 5 lekarzy, pozostali to pracownicy innych działów. Obłożenie pacjentów wciąż mamy bardzo duże. Zazwyczaj w okresie świąteczno ?noworocznym sale na oddziałach były puste. W tym roku jest odwrotnie. Na niektórych oddziałach mamy pacjentów ponad stan. Są to oddziały internistyczne, kardiologii, pulmonologii, nawet chirurgii. Wynika to z faktu, że szpitale w sąsiednich powiatach jako jednoimienne przyjmują jedynie pacjentów zakażonych koronawirusem, stąd osoby z tych powiatów trafiają do nas ?potwierdza dr Adam Karolik, dyrektor ds. medycznych ostrowieckiego szpitala.
Obecnie wśród pacjentów szpitala około 75 osób to zakażeni COVID 19, 5 z nich jest w stanie ciężkim i wymaga wspomagania respiratorem. Jak mówi dyrektor A. Karolik, wciąż bardzo duża grupa pacjentów trafi a do ostrowieckiej lecznicy z ciężkimi powikłaniami tzw. pocovidowymi.
-Są to osoby, które 5 ?6 tygodni temu przechorowały koronawirusa w stopniu lekkim lub nawet bezobjawowo. Są to późne powikłania płucne, a także zatorowość płucna, która stanowi stan zagrożenia życia. Stąd też te powikłania są bardzo niebezpieczne. W wiosennej fali zachorowań takich przypadków nie było. Nie było także zachorowań u dzieci. Obecnie jednak mieliśmy cztery przypadki bardzo ciężkiego przebiegu koronawirusa u dzieci ?potwierdza dr A. Karolik.
Dobra informacja dobiega z Zakładu Opiekuńczo Leczniczego, gdzie już wygasło ognisko zakażenia. Pacjenci powrócili na bezpieczny oddział. Jak zaznacza dr A. Karolik, od dziś wszystkie oddziały ostrowieckiego szpitala pracują, choć jeszcze nie w pełnym wymiarze. Jednak sytuacja będzie się poprawiać, w miarę powrotu do pracy personelu medycznego.  

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *