Atak zimy. O czym powinni pamiętać kierowcy?

W styczniu 2021 roku zaatakowała zima. Opady śniegu, zaśnieżone pojazdy, śliska jezdnia czy chodnik, dały się we znaki uczestnikom ruchu drogowego.

-Kierowco pamiętaj, że oprócz systemów bezpieczeństwa w które wyposażony jest twój pojazd, należy włączyć myślenie i przewidywać ewentualne konsekwencje każdego nie do końca przemyślanego zachowania na drodze ?ostrzegają policjanci.  Aby bezpiecznie rozpocząć i zakończyć podróż należy koniecznie oczyścić szyby i światła w pojeździe, usuwając zalegający na nich śnieg oraz szron, aby widzieć i być widocznym. Ważne jest również zadbanie o zimowy płyn do spryskiwaczy oraz sprawdzić stan piór wycieraczek samochodowych. Ważnym aspektem bezpieczeństwa są opony zimowe, które pomagają lepiej kontrolować tor jazdy i mają wpływ na zatrzymanie pojazdu.

Każdy pieszy powinien zwracać szczególną uwagę na śliskie i często zaśnieżone chodniki, a pokonując jezdnię korzystając z przejścia dla pieszych, pamiętać, że na śliskiej nawierzchni, żadne auto nie zatrzyma się w miejscu. Pojazd w warunkach zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni potrzebuje dłuższej drogi hamowania, a kierujący musi być przygotowany na każdą sytuację.

Każdy z nas jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo własne, jak również innych uczestników ruchu drogowego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *