Wyszli z domu i nie powrócili

W dalszym ciągu policjanci poszukują 89?letniego mieszkańca Ostrowca Świętokrzyskiego, Tadeusza Chrzanowskiego.
Zaginiony ostatni raz widziany był w dniu 6 czerwca 2020 r. Tego dnia w godzinach porannych wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił, ani nie nawiązał z nikim bliskim kontaktu.
Mężczyzna ubrany był w spodnie materiałowe i marynarkę. Rysopis zaginionego : wzrost około 170 -175 cm, szczupła sylwetka ciała, włosy krótkie siwe, delikatne wąsy. Jeśli ktoś posiada wiedzę na temat okoliczności zaginięcia Tadeusza Chrzanowskiego, bądź zna jego miejsce pobytu, proszony jest o kontakt z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim ul. Aleja 3 Maja 9 lub telefonicznie pod nr tel. 47 804 22 05 lub 47 804 23 82 lub pod numerem alarmowym 112.
-Od siedmiu miesięcy nie ma z nami taty ?mówi Cezariusz Chrzanowski. Bardzo prosimy ludzi dobrej woli o jakąkolwiek informację, która być może przyczyni się do odnalezienia taty. Podaję swój numer telefonu: 502 334 634
Szczęśliwy finał poszukiwań
85-letnia mieszkanka gminy Iwaniska zaginęła po południu 11 grudnia 2020 r.. Wyszła z domu na podwórko i ślad po niej zaginął. Gdy nie udało jej się odnaleźć w okolicach najbliższych zabudowań, rodzina poinformowała służby ratunkowe.
-W akcji poszukiwawczej udział wzięli policjanci z opatowskiej jednostki, strażacy z PSP Opatów, druhowie OSP w Kamieńcu i Iwaniskach, a także mieszkańcy pobliskich miejscowości ?mówi podkomisarz Agata Frejlich, oficer prasowy KPP w Opatowie. Poszukiwania utrudniała gęsta mgła i padająca mżawka znacznie ograniczająca widoczność. Teren poszukiwań obejmował kilka miejscowości gminy Iwaniska oraz spory kompleks leśny.
Kobietę odnaleziono tuż przed godziną szesnastą w kompleksie leśnym, około 2 kilometry od miejsca zamieszkania. Na miejsce została wezwana karetka pogotowia. Seniorka cała i zdrowa wróciła pod opiekę rodziny.
Wiele zaginionych osób udaje się odnaleźć, niektóre osoby same wracają. Niestety część poszukiwań kończy się znalezieniem zwłok. Czasem osoby zaginionej nie udaje się odnaleźć przez lata lub w ogóle.
Śmigłowiec wytropił 77-latka
W dniu 5 listopada 2020 r. policyjny śmigłowiec ?Sokół? z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pomógł odnaleźć 77-latka z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego, który wyszedł z domu 2 listopada i od tamtej pory nie nawiązał kontaktu z rodziną. W poszukiwania seniora zaangażowanych było w sumie kilkudziesięciu policjantów.
-W ciągu niespełna 30 minut od rozpoczęcia działań w powietrzu, załoga śmigłowca wypatrzyła mężczyznę, który leżał na skraju lasu, kilka kilometrów od miejsca zamieszkania zaginionego ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Policjanci mimo trudnego terenu podjęli decyzję o lądowaniu, gdyż w tym przypadku liczyła się każda minuta. Po dotarciu do mężczyzny okazało się, że był to zaginiony 77-latek. Z mężczyzną początkowo nie było kontaktu, gdyż był mocno wychłodzony. Policjanci podjęli decyzję o wniesieniu seniora na pokład śmigłowca i przetransportowaniu go na najbliższe lotnisko, gdzie z pakietem pierwszej pomocy oczekiwała Straż Pożarna.
Po udzieleniu pierwszej pomocy 77- latek został przekazany obecnym na miejscu służbom medycznym.
Seniorzy
Grupą ryzyka są osoby starsze i schorowane. Zdarza się, że opuszczają miejsce swego zamieszkania, nie powiadamiając o tym najbliższych lub sąsiadów. W 2018 roku, w Polsce, na 17.912 wszystkich zaginięć seniorów w wieku powyżej 65 roku życia było 1.614, 167 z nich zmarło. W 2019 odpowiednio: 15.167 i 1.706, 168 z nich zmarło.
-Takich zdarzeń z udziałem starszych osób codziennie odnotowuje się co najmniej kilka, a nawet kilkanaście ?mówią policjanci. W zdecydowanej części zgłoszenia te przypisywane są do I lub II poziomu poszukiwań, co oznacza, że zdrowie lub życie poszukiwanych osób jest bezpośrednio zagrożone (lub istnieje uzasadnione podejrzenie takiego zagrożenia) i wymaga natychmiastowych działań policji. Zaginięcie starszej osoby wiąże się z wyższym ryzykiem utraty życia czy zdrowia, niż w przypadku osób dużo młodszych, w sile wieku. Szczęśliwie skuteczność poszukiwań osób powyżej 65 roku życia zgłoszonych jako zaginione, utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Tylko ok. 9 -11% przypadków kończy się odnalezieniem zwłok.
Wśród najczęstszych przyczyn zaginięć osób w wieku senioralnym wymienić należy chorobę psychiczną, oddalenie z DPS/szpitala, świadome zerwanie ze środowiskiem, nieporozumienia rodzinne, samobójstwo i nieszczęśliwy wypadek. Ostatnio do zaginięć seniorów dochodziło podczas grzybobrania. Zdarzają się też często zaginięcia z podejrzeniem zamiarów samobójczych.
Wspólnie z policjantami apelujemy: nie bądźmy obojętni wobec osób starszych, żyjących w naszym otoczeniu. Zadbajmy o ich godną i bezpieczną starość.
Policja czuwa
Na terenie województwa świętokrzyskiego odnotowuje się cały szereg zaginięć, w tym osób starszych i schorowanych. Większość z nich dzięki policji, mieszkańcom i innym służbom udało się odnaleźć po kilku godzinach lub dniach.
-Najczęściej zdarza się, że osoba nie wraca do miejsca zamieszkania i domownicy zaczynają się o nią martwić ?informuje nadkomisarz Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP w Kielcach. Członkowie rodziny zgłaszają fakt zaginięcia. Każda taka sytuacja traktowana jest przez Policję w sposób wyjątkowy i szczególny. W poszukiwania każdorazowo zaangażowane są wszystkie dostępne siły i środki. Funkcjonariusze przeprowadzają szczegółowe rozmowy z osobami, które jako ostatnie miały kontakt z zaginionym.
Nadkomisarz Kamil Tokarski przypomina, że najbliżsi powinni zwracać szczególną uwagę na osoby w ich otoczeniu, które mają problemy z samodzielną egzystencją. Opuszczają one dom w poszukiwaniu miejsca, które wydaje im się znajome, a w efekcie tracą orientację, błąkają się po okolicy i nie pamiętają adresu zamieszkania.
-Aby zapobiec zaginięciu takich osób pamiętajmy, że: osobie wymagającej stałej opieki możemy na elementach ubrania umieścić podstawowe dane, takie jak adres zamieszkania, numer telefonu do członków jej rodziny -dodaje nadkomisarz Kamil Tokarski. Kartkę z tymi informacjami możemy również włożyć do kieszeni, np. spodni, czy kurtki. Możemy poprosić sąsiadów o to, by zwracali uwagę na osoby starsze i schorowane, na to co robią na podwórku, czy nie próbują same opuszczać miejsca zamieszkania. Jeśli osoba starsza i schorowana mieszka samotnie, starajmy się odwiedzać ją jak najczęściej.
Informujmy służby o każdej niepokojącej sytuacji. Zwróćmy uwagę również na osoby samotnie poruszające się po drogach i ulicach – być może się zagubiły i właśnie potrzebują naszej pomocy.
Zaginięcie dziecka
Najbardziej bolesne są przypadki zaginięcia dzieci. W akcje poszukiwacze angażowane są duże siły i wszystkie służby ratownicze, gdyż czas odgrywa tu decydująca rolę. Wiele takich poszukiwań kończy się szczęśliwym finałem.
Tak było w przypadku dziecka z powiatu ostrowieckiego, które po nocnych poszukiwaniach zostało odnalezione w niedalekiej odległości od domu. Zdarza się, niestety, że ratownicy odnajdują zwłoki. Tak było w przypadku dziecka, które utonęło pod lodem w powiecie opatowskim.
Policjanci informują, że zaginięcie dziecka lub jego ucieczkę z domu możemy zgłosić pod nr telefonu interwencyjnego 600 100 260. Telefon ten działa 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. Skierowany jest on zarówno dla bliskich zaginionych dzieci, jak i tych młodych ludzi, którzy z różnych względów z własnej woli oddalili się od swoich rodzin.
-Pod tym numerem można porozmawiać m.in. z prawnikiem, psychologiem, ratownikiem medycznym, czy duszpasterzem. Operatorem Linii Nadziei jest Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom ?Nadzieja? Grupa Ratownicza ?Nadzieja?, które wskazuje, że projekt jest odpowiedzią na sytuacje zaginięć dzieci i młodzieży nie zawsze kwalifikujących się do uruchomienia międzynarodowego systemu child alert ?przypomina Biuro Prasowe KWP w Kielcach.
Telefon interwencyjny powstał w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jego głównym celem jest wsparcie działań Policji w zakresie poszukiwań osób zaginionych, szczególnie dzieci, a także osób starszych. Ostatecznym efektem projektu ma być przeciwdziałanie zaginięciom oraz szybsze odnalezienie osób zaginionych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.