Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia (zdjęcia)

27 stycznia to szczególny dzień dla pracowników urzędów pracy w całym kraju. Jest to zwrócenie uwagi na ich trud podejmowany w łagodzeniu skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej, jak również sprostanie współczesnym wyzwaniom rynku pracy poprzez organizację spotkań, konferencji i różnego rodzaju szkoleń dla pracodawców przedsiębiorców. Święto Publicznych Służb Zatrudnienia zostało zapisane w Ustawie o Promocji Rynku Zatrudnienia i Instytucjach Rynku Pracy w 2010 roku.
Choć pandemia wymusiła ograniczenia w przyjmowaniu interesantów, Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim pracuje pełną parą. Z okazji obchodzonego święta udało nam się podejrzeć tę pracę ?od kuchni?. Jak mówi dyrektor jednostki Małgorzata Stafijowska, ostrowiecki urząd ma bardzo dobrze przygotowaną kadrę do realizacji usług. Są to specjaliści ds. rozwoju zawodowego, pośrednicy pracy, doradcy klienta, doradcy zawodowi, specjaliści ds. programów i asystentów EURES.
– Cieszy fakt, że właśnie obchodzone święto jest oddaniem szacunku trudnej pracy pracowników urzędów pracy. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim mamy trzy podstawowe działy. Centrum Aktywizacji Zawodowej, to wyspecjalizowana komórka aktywizująca osoby bezrobotne poprzez pośrednictwo pracy jak równięż wspierająca przedsiębiorców, którzy otrzymują różnego rodzaju dofinansowania na tworzenie nowych miejsc pracy nie tylko w powiecie ostrowieckim. Drugi Dział to Dział Organizacyjno -Prawny i Ewidencji, który zajmuje się rejestracją i obsługą osób bezrobotnych. Trzeci Dział to Dział Finansowo ? Księgowy, który zajmuje się rozliczaniem wydatkowanych i i zaangażowanych środków w ciągu każdego roku.
W 2020 roku PUP rozliczył ponad 60 mln środków zarówno na aktywizację osób bezrobotnych i współpracę z pracodawcami, jak również wypłaconych zasiłków i dodatków aktywizacyjnych, znaczna część związana była z tarczą antykryzysową – mówi dyrektor Małgorzata Stafijowska.

 


Odwiedziliśmy poszczególne działy i ich kierowników i pracowników, aby zobaczyć czym zajmują się na co dzień. Kadra kierownicza to młode, energiczne i ambitne osoby, z dużym doświadczeniem, które pracę rozpoczynały właśnie w ostrowieckim PUP. Działem Finansowo ? Księgowym dowodzi kierownik Beata Leśniewska. Pracuje w nim 6 osób.
– Dokonujemy wszelkich płatności związanych z refundacjami dotyczącymi prac interwencyjnych, robót publicznych, dotacji. Przekazujemy należne świadczenia osobom bezrobotnym: zasiłki, dodatki aktywizacyjne, świadczenia przekazywane pracodawcom. W tym także składki rzędu 2,6 mln na ubezpieczenia, co pozwala osobom bezrobotnym na korzystanie ze świadczeń medycznych w ramach NFZ. Do takich operacji potrzebna jest wiedza, doświadczenie i ogromne zaangażowanie w prawidłowe rozliczenie projektów takie posiadają pracownicy tego działu? mówi kierownik działu Beata Leśniewska.
W Centrum Aktywizacji Zawodowej pracuje 26 osób. To największy Dział pod kierownictwem Joanny Wiewiór.
-Centrum Aktywizacji Zawodowej to komórka zajmująca się usługami i instrumentami rynku pracy, czyli zadaniami pośrednictwa pracy, podnoszenia kwalifikacji i doradztwa zawodowego. Najważniejsze zadanie to pośrednictwo pracy, które polega na skutecznym kojarzeniu miejsc pracy z osobami poszukującymi zatrudnienia. Nasi doradcy znają potrzeby i możliwości osób bezrobotnych, tak aby skutecznie doprowadzić ich do zatrudnienia. W naszej komórce działa też Centrum Obsługi Pracodawcy. Jest to współpraca z pracodawcami nie tylko w urzędzie, ale też w miejscu prowadzenia działalności. Jesteśmy aktywni również w mediach społecznościowych. Nasi doradcy współpracują także ze szkołami, wspierają wybory uczniów, dotyczące kariery zawodowej. Organizujemy staże, szkolenia, a więc realizujemy formy, które podnoszą kwalifikacje. W ubiegłym roku wyłączyliśmy z tytułu prac subsydiowanych 871 osób. I pod tym względem zajmujemy I miejsce w województwie ? mówi kierownik, Joanna Wiewiór.


Dział Organizacyjno -Prawny Ewidencji i Świadczeń to praca 16 osób pod kierownictwem Moniki Goraj. To tu w pierwszej kolejności trafiają osoby bezrobotne.
– W naszym dziale odbywa się bowiem rejestracja osób bezrobotnych. Tu też wydajemy potrzebne naszym klientom zaświadczenia. W tym zakresie współpracujemy z ośrodkami pomocy społecznej, a także z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Trwająca pandemia wymusiła pewne ograniczenia dotyczące bezpośredniości kontaktów z osobami bezrobotnymi. Jednak nie wpływa to na płynność naszej pracy. Osoby te mogą się rejestrować poprzez wniosek złożony w skrzynce podawczej przy wejściu do budynku, a także przez e PUAP. W Internecie zamieszczamy filmiki z instruktażem jak to zrobić. W ubiegłym roku zarejestrowaliśmy około 6 tysięcy osób i wyrejestrowaliśmy ponad 5 tysięcy. W naszym dziale trwa nieustanna rotacja osób bezrobotnych wymagający wydania szeregu decyzji. W tym roku planujemy digitalizację naszego archiwum, w którym dokumenty muszą być przechowywane 50 lat. Dzięki temu praca będzie przebiegała sprawniej ? mówi kierownik Monika Goraj.
Doświadczenie pracowników i ich kompetencje sprawdziły się w trudnym czasie pandemii.
-Pracownicy PUP to doświadczeni urzędnicy z ogromną empatią w stosunku do klienta, pracodawców i osób bezrobotnych -przyznaje dyrektor Małgorzata Stafi jowska. Potrafimy się sprawnie zorganizować by podołać
wezwaniom chwili z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Robimy co w naszej mocy, aby zachowana była jakość i efektywność realizowanych usług. Dodatkowo już od 14 lat monitorujemy sytuację na Rynku Pracy poprzez badanie lokalnych przedsiębiorców w zakresie ich potrzeb zatrudnienia pracowników i oceny sytuacji dot. ich rozwoju co pomaga w przygotowaniu odpowiednich form wsparcia. dodaje dyrektor M.Stafijowska.

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia (zdjęcia)

 • 29/01/2021 at 12:12
  Permalink

  Dobre. Naczelna zasada brzmi: jeśli UP Ci nie zaszkodził, oznacza to, że Ci pomógł. Rząd mający jakąś wizję nowoczesnej Polski w pierwszej kolejności powinien się pozbyć urzędów pracy, które poza generowaniem kosztów i dodatkowych wakatów tak cenionych w Polsce powiatowej nie wnoszą nic w kwestii poprawienia rynku. Patrząc na moją dotychczasową historię nie przypominam sobie, by „doradcy” byli w stanie zaproponować mi jakieś sensowne rozwiązanie. Kwestię kursów typu „obsługa kasy fiskalnej z nauką baletu” z litości przemilczę. Rejestrację można przeprowadzić przez stronę www (jak to jest robione od czasu ściemdemii), a statystyki generować na szczeblu wojewódzkim. Fizyczna obecność urzędnika wydaje się być coraz bardziej zbędna.

  Reply
  • 30/01/2021 at 00:18
   Permalink

   szczególnie te okresowe wizyty w celu wyrażenia gotowości do podjęcia pracy są do niczego niepotrzebne. „pracuje pełną parą” a zamknęli się jak w fortecy, z wiaduktu można zobaczyć ze w pokojach pusto, a w tym czasie pracowników widać w galeriach handlowych. na zdjęciach widać jak wszyscy zadowoleni, a ta pani dyrektor juz zapomniała jak płakała na sesji powiatu gdy groziło jej bezrobocie, wtedy wiedziała ze w mieście nie ma szans na prace, a teraz twierdzi cos odwrotnego. punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

   Reply
 • 30/01/2021 at 08:05
  Permalink

  Masakra nie przypuszczałem że tylu ludzi trzeba utrzymywać w up. Ale marnowanie pieniędzy. Nie do pomyślenia. Chyba nie ma bardziej zbędnego urzędu w pl niz up.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *